Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 07-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
την αφαιρουσα βασικα με ενα ποτηρακι παρα πολυ ευκολα.Μηπως μιλαμε ομως για αλλου ειδους αλγη?
Μιχάλη, δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με τον τρόπο που αναφέρεις. Ίσως να μιλάς για την τριχοειδή στα τοιχώματα της λίμνης?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη εχω διαβάσει οτιδήποτε σε ελληνικό φόρουμ υπήρχε για το θέμα και είδα ακόμα και εσένα σε κάποια άλλη χρονική περίοδο να αμφιβάλλεις γιατη χρήση της uv . Μαλιστα σε αυτη τη συζητηση ελαβε μερος και ο Γιαννης πανω που μας περιγραφει μια εμπειρια με δεκαμενη με χρυσοψαρα στην Κυπρο Ομολογώ ότι ηταν ένας λόγος που με έκανε να το ψάξω παραπάνω . Ειναι λογικό ομως με την παροδο του χρονου αφου δοκιμάζεις συνέχεια καινούρια πράγματα να βρήκες τη χρυσή τομή .
Μιχάλη σαν φίλος της φύσης που αγαπώ οτιδήποτε κινείται, συνεχίζω να αμφιβάλλω για την χρήση της UV για τα συστήματα wild life ponds στα οποία κτίζεται μια πολύ ευθραυστη πυραμίδα. Η UV πολύ πιθανόν θα πλήξει μεταξύ άλλων αβγά λιβελούλας και άλλων πολύτιμων εντόμων που θέλουμε στο κύκλωμα. Άρα, δεν αλλάζει τίποτε από αυτά που υποστηρίζω. Αν θέλεις μεγάλα ψάρια ή κόι τότε αλλάζουν τα πλάνα σου ριζικά, γιατί πολύ απλά τα πιο πάνω έντομα έχουν από ελάχιστες ώς μηδαμινές πιθανότητες να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο κύκλωμα. Αν θέλεις, δημιουργείς παρά πλεύρως μικρότερη λιμνούλα με πολλά φυτά και διαμορφωμένο χώρο για να δημιουργηθεί ο πολύτιμος αυτός βιότοπος. Τα ψάρια όμως πρέπει να τα αποκλείσουμε από αυτό το μέρος.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εχω χρυσοψαρα αλλα οσα αναλογουν στα λιτρα μου .Οχι ιχθυοφόρτωση .Νομιζω εισουν κατατοπιστικος σε αυτα που ειπες και βοηθησες παρα πολυ !
Χαίρομαι...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries