Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-06-06, 12:20
Το avatar του χρήστη NikolasR
NikolasR Ο χρήστης NikolasR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NikolasR
Προεπιλογή Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe)

Γεια σας,
είμαι νέος εδώ και είπα να γραφτώ διότι το βρήκα ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον το site αυτό.

Λοιπόν,έχω μια χελώνα red stripe 4 1/2 χρόνια και την έχω σε ένα ενυδρείο 80x33x45. Πρόσφατα αγόρασα και ένα φίλτρο FLUVAL 205 canister. Αθόρυβο,γρήγορο και αποτελεσματικό μέχρι στιγμής. Έχω φως ειδικά για ερπετά, με 24ωρη προσομοίωση (αυτόματο σβήσιμο/άνοιγμα). Το μέγεθός της είναι 22cm,θηλυκό.

Τώρα απλά θέλω να ρωτήσω κάποιον που να έχει εμπειρία σε χελώνα,
1) Σε περίπτωση μύκητα στο καβούκι,τι φάρμακο υπάρχει και πού το βρίσκω (προς το παρόν αρκούμαι σε ιώδιο τοπικά και λίγο αλάτι στο νερό).
2) Το φίλτρο αυτό,αξίζει ή θα μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο με 100 ευρώ; (έχω και κάρβουνο,μακαρονάκια κτλ μέσα).
3) Η Λόλα (η χελώνα), είναι υγιής, τρέφεται κανονικά,κοιμάται και λιάζεται κανονικά χρόνια τώρα,απλά με απασχολεί αν μελλοντικά ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ θα αρρωστήσει..θα συμβεί αυτό;
4) Το νέρο κάθε πότε τώρα με το νέο φίλτρο να το αλλάζω;Κάθε 1 μήνα, κάθε 2?Ή μικρές εβδομαδιαίες;
5) Και τελευταίο,υπάρχει καμιά περίπτωση να postarei κανείς καμιά φωτό ενυδρείου για χελώνες για να πάρω καμιά ιδέα; Είναι αρκετά λιτό το δικό μου..θα κάνω post μια φωτό κάποια στιγμή,πείτε μου πώς όμως και πού.

Σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries