Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-03-18, 13:43
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις νεκρά ψάρια υπό αποσύνθεση και ανεβάζουν αμμωνία?
Πρόσθεσες πρόσφατα ψάρια?
Το φίλτρο σου είναι μεγάλο για να μην μπορεί να ανταποκριθεί υπό κανονικές συνθήκες.
Σκληρότητες και ph είναι αρκετά χαμηλά για τα ζωοτόκα.
Δεν είναι και λίγα τα ζωντανά σου (ψάρια+υπόλοιπα) για τα λίτρα σου.
Αυτο φοβαμαι και εγω οτι μπορει να εχω νεκρα τα οποια μπορει να ειναι μεσα σε κρυψωνες η μεσα στα φυτα και να μην τα βρισκω και απο την αποσυνθεση να εχω αμμωνια. Ψαρια δεν εχω προσθεσει καθολου τα αρχικα ψαρια που ειχα βαλει ηταν συνολο 20 τα οποια μπηκαν σταδιακα μεσα σε διαστημα 1 μηνα ανα εβδομαδα ολα τα υπολοιπα εινα απο τις γεννες που εχω. Για τις σκληροτητες πρεπει να δω τι θα κανω να τις ανεβασω για να μην πεφτει τοσο χαμηλα το ph,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε λιπασμα με νιτρικα δεν ριχνεις, το φιλτρο σου επαρκει φυσικα για τα λιτρα σου, ελαφροπετρα εχεις.
Περα απ'την ιχθυοφορτιση και τα ταϊσματα που εμενα μου ακουγονται πολλα τα 250ml τροφης τον μηνα (εχεις και πολλα ψαρια βεβαια) δεν βλεπω αλλο λογο για τα υψηλα νιτρικα. Ανεβαινουν τις πρωτες 2 μερες στα 20-30 και φτανουν εως και 40 στη βδομαδα πριν την αλλαγη (και παραπανω θα πηγαιναν αλλα μενουν εκει λογω ελαφροπετρας και φυτων).
Για την αμμωνια μονο το να υπαρχουν καποια νεκρα ψαρια θα μπορουσε να δοθει σαν εξηγηση αλλα ποσα πια;;;και συνεχεια πεθαινουν καποια;Μηπως τα νεογεννητα;Περιεργο...
Η ιχθυοφορτιση που μπορεις να εχεις στα λιτρα σου πιστευω ειναι γυρω στο 75% της τωρινης.
Το λιπασμα με τα νιτρικα το ειχα παρει οταν ειχα μεσα το κερατοφυλλο και μου τραβαγε ολα τα νιτρικα μου φαινεται θα ξαναβαλω κερατοφυλλο. θα μειωσω και το ταισμα και θα σας ενημερωσω πως παει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο το ενυδρείο.
Νομίζω πως ταϊζεις πάρα πολύ.... για αυτό έχεις και πολλά έξτρα σαλιγκάρια. Κανονικά με τα helena μέσα στο ενυδρείο ο αριθμός των λαθρεπιβατών θα έπρεπε να είναι μικρός έως ελάχιστος προς το καθόλου. Τάιζε την μία μόνο φαρά, όχι δύο φορές την ημέρα. Αντέχουν τα ψάρια και θα μειωθούν και οι λαθρεπιβάτες.

Ο αριθμός ζωοτόκων που έχεις είναι ο.κ., έχεις και μικρά. Κράτα τα κάπου εκεί

Εσύ θέλεις μόνο ζωοτόκα να έχεις;
θα ηθελα να βαλω και αλλα ειδη, αλλα τα λιτρα λιγα... οι παραμετροι διαφορετικοι... οι συμπεριφορες των ψαριων που δεν ταιριαζουν... δε λεω μου αρεσει η ψαροσουπα και ιδιως το χειμωνα αλλα οχι με ζωντανα ψαρια !!!
__________________
Το νου σας ρεμάλια... η φύση ψάχνει τον τρόπο για την καταπολέμηση της τσιμεντοειδούς άλγης που δημιουργείται από το ανθρωποβακτήριο !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ : 22-03-18 στις 13:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries