Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-03-11, 20:51
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Αυτό που βλέπω μετά από λίγο ψάξιμο, είναι ότι το substrat pro το δίνει σαν 450τμ ανά λίτρο, ενώ το biomech σαν 600τμ ανα λίτρο. Το siporax βέβαια είναι ακόμα πιο χαμηλά, στα 270τμ ανά λίτρο. Όμως επί του παρόντoς δεν μπορώ να το βγάλω αφού αυτό ουσιαστικά έχει την βιολογία (το μετέφερα από το παλιό μου φίλτρο, ένα sera 130).
Αν πάμε με τα τμ./λίτρο τότε σίγουρα θα πρέπει να πάμε σε biomech βασικά, για βιολογική και μηχανική φίλτρανση και σε substrat pro σαν καθαρά βιολογική αφού λόγω σχήματος χωράει περισσότερα λίτρα στον δεδομένο όγκο του φίτρου. Όμως το biomech είναι όντως εξίσου καλό στην μηχανική φίλτρανση όσο και το siporax?
Μήπως δλδ στον πρώτο καθαρισμό του φίλτρου αφαιρέσω το siporax (θα έχει μεταδωθεί η βιολογία στα καινούργια υλικά) και κρατόντας το biomech προσθέσω και άλλο substrat pro? Τι λέτε? Μήπως όμως τα περισσότερα τμ/λίτρο βιολογικού υλικού δεν είναι το απόλυτο ζητούμενο?

Και κάτι άλλο. Η ροή του νερού στο φίλτρο πως είναι, σε αυτά που έχουν και τα δυο βανάκια από πάνω? Είναι και σ' αυτά από κάτω προς τα επάνω? Και αν είναι έτσι τότε γιατί όλα τα φίλτρα βάζουν τα σφουγγάρια στο επάνω μέρος? Δεν θα έπρεπε να είναι στο κάτω όπως λέει και ο @bokostas? Και πρακτικά ακόμα, δεν ξέρω αν μπορεί το χοντρό σφουγάρι να μετακομήσει κάτω, αφού ο σχεδιασμός στα καλαθάκια είναι για να μπει στην κορυφή. Και σχεδιαστικά, παντού φαίνεται να είναι επάνω. Αν κάνετε κλικ στο link και στην συνέχεια κάνετε κλικ στην δομή του φίλτρου τότε θα δείτε τι λέω. Πάντως εμένα μου δίνει την έσθηση έτσι όπως το βλέπω ότι η ροή είναι από πάνω προς τα κάτω. Τι λέτε?

Το link είναι http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1260


EDIT: Τώρα είδα και τα λινκ του @bokosta!! Μα καλά κοροϊδευόμαστε τώρα? Ότι γουστάρουν γράφουν πάνω? Αν είναι δυνατόν!!!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries