Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-09-03, 18:55
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Και οι δυο σας εχετε ενα ψαρι που πραγματικα ζηλευω και που και εγω θα εβαζα στο ενυδρειο μου στα σιγουρα αν κραταγα Malawi! Φιλε μου καλε, καλε μου φιλε ΓΑΥΡΕ (καλο χειμωνα κιολας με την ευκαιρια, αν και δεν το βλεπω με τετοια κληρωση που σας ετυχε παλι στο Τζαμπιο Λιγκ ) εχω εδω στο σπιτι περιπου εξι η εφτα βιβλια που αναφερονται στο συγκεκριμενο ψαρι και μεταξυ αλλων γραφουν οτι εχουν αναφερθει ατομα του ειδους που δεν ειχαν σχεδον καθολου χρωμα ακομη και μετα απο 5-6 χρονια αν και κατα τα αλλα συμπεριφερονταν μια χαρα, ετρωγαν και ηταν αναπαραγωγικα ενεργα Ολα σχεδον τα βιβλια αναφερουν πως αν το ψαρι δεν εχει τα χρωματα που πρεπει, κατα 99% υπαιτιο για αυτο ειναι καποιο αλλο ψαρι που το παρενοχλει/κυνηγαει ακομη και αν κατι τετοιο δεν εχει παρατηρηθει απο τον ακουαριστα! Δυο εξ αυτων καταφεραν να ανακαλυψουν πιο ψαρι ηταν αφου εβαλαν μια βιντεοκαμερα να καταγραφει τα παντα για οσο ελειπαν ολοι απο το διαμερισμα! Και στις δυο περιπτωσεις υπαιτιο ηταν καποιο mbuna! Συμπερασμα; Μην κρατατε mbuna στο ιδιο ενυδρειο οταν θελετε να δειτε τα χρωματα ενος αρσενικου Protomelas taeniolatus σε ολη τους την ενταση! Ενα μονο βιβλιο απο αυτα που εχω (Mark Philip Smith) αναφερει οτι το συγκεκριμενο ειδος ψαριου μπορει να κρατηθει και με mbuna αρκει να επιλεξουμε αυτα που ειναι γνωστα σαν πιο ηπια και δινει σαν παραδειγμα τα Lab.caeruleus! Οποτε....
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01392 seconds with 11 queries