Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-02-12, 00:33
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Σκέψεις για καπάκι-φωτισμό!

Καλησπέρα σας και καλό κουράγιο σε όσους αποφασίσουν να ασχοληθούν με τις απορίες μου. Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω να συγκεντρώνω υλικά για την κατασκευή ενός DIYκαπακιού για το juwelvision 180ltμου με δυνατότητες για μελλοντικές αναβαθμίσεις. Και τι εννοώ με αυτό. Ξεκινώντας με τον φωτισμό σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις 2 Τ8 των 25wπου φοράει με 4 T5 των 24w μιας και το μήκος του ενυδρείου είναι 90cmκαι δεν θέλω να κάνω πειράματα με Τ5 των 39wπου έχουν μήκος 85cm. Οι λάμπες που σκέφτομαι να μπούν είναι Sylvaniagrolux 8500Kκαι Aqualight 6500Κ , φυσικά το ενυδρείο δεν είναι τόσο φυτεμένο αλλά στο μέλλον μπορεί να γίνει άρα προς το παρών μπορεί να δουλεύει ένα ζευγάρι (είπαμε προοπτικές αναβάθμισης). Αυτές θα συνδεθούν με dimballast (εδώ θέλω προτάσεις για κάποια δοκιμασμένα και σε καλή τιμή) και ίσως κάποια στιγμή να μπεί και κύκλωμα ανατολής/δύσης.
Προς το παρών δέχομαι παρατηρήσεις-κατευθύνσεις για όσα παραπάνω έγραψα και όποιες άλλες συμβουλές. Οσο για καπάκι επειδή στο τέλος θα καταλήξει πολύ hitech με όσα σκέφτομαι να τοποθετηθούν θα μιλάμε διαρκώς και φυσικά θα μπαίνουν και οι απαραίτητες φώτο από την δημιουργία του.
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries