Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 21-01-14, 15:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει τρομερή δουλειά. Γι αυτό και είσαι άξιος συγχαρητήριων!
Μερικές ακόμα ερωτήσεις:

1) Διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ έχεις δει?
2)κατά την γνώμη μου, ο χρωματικός φωτισμός π.χ. (διαφορετικά lumens) δεν διαχέονται σωστά στα φυτά. Τι εννοώ; Η κάθε πλακέτα έχει ένα μοναδικό χρωματισμό, ο οποίος φωτίζει κάθετα και μονό, με αποτέλεσμα διπλανά φυτά να μην τα ΅χτυπήσειΆ το συγκεκριμένο φως. Μήπως υπάρχει κάποια πλακέτα που να συνδύαζε πολλές χρωματικές αποχρώσεις, ώστε να γινόταν καλύτερα ι διάχυση του φωτός;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!
1) Ναι, προς τα πάνω, δεν είχα ενυδρεία πριν . Είμαι νέος στο χόμπι και από το 1ο ενυδρείο χρησιμοποίησα led, επομένως δεν έχω μέτρο σύγκρισης πριν και μετά. Οτι τα led είνια πιο οικονομικά είναι βέβαιο, γιατί πριν 3-4 χρόνια άλλαξα ΟΛΑ τα φώτα του σπιτιού με LED και είχα μείωση στις KWH 25% περίπου, τότε έμαθα και αυτες τις πλακέτες γιατί έπεσε πολύ DIY.
2)Τώρα με μπέρδεψες, χρωματικός φωτισμός (διαφορετικά Kelvin) θα εννοείς (Κelvin = Χρωματισμός , Lumen = Ένταση Αν δεν κάνω λάθος).Η πλακέτες δεν φωτίζουν ακριβώς κάθετα έχουν αρκετά μεγάλη γωνία, όσο μεγαλώνει δε το ύψος απλώνουν ακόμα περισσότερο, για τον ίδιο λόγο τις έβαλα μία δίπλα στην άλλη για να μειώσω αυτό το φαινόμενο, από το 1ο εκατοστό η γωνία φωτισμού είναι μεγάλη, στα χρωματιστά (μπλε & κόκκινο) είναι λίγο μικρότερη γιατί είναι λιγότερα και πιο αραιά τοποθετημένα. Για τις συγκεκριμένες πλακέτες δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές γιατί είναι για φωτισμό καμπίνας αυτοκινήτου αλλά με βόλευαν και έκανα τη δοκιμή και δείχνουν πως δουλεύουν, σε εμένα τουλάχιστον δούλεψαν, για ένα high φυτεμένο δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες ταμπλέτες θα δουλέψουν το ίδιο καλά. Όλα αυτά έγιναν με δοκιμές και πειραματισμούς και χρειάζεται πολύς χρόνος, και ακόμα δεν μπορώ να πω πως είναι πλήρες, όταν αλλάξω τα θερμά λευκά και σταματήσει η τριχοειδής άλγη τότε θα μπορώ να πω πως λειτουργεί άψογα σε ενυδρείο με μέτρια φυτά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τέτοιο δηλαδή ---> εδώ
RGB δυστyχώς δεν έχω βρεί σε αυτό το τύπο led. Αν έχεις ύψος στο καπάκι υπάρχουν πολλές επιλογες από διάφορους τύπους led για να χησιμοποιήσεις, όσον αφορά τις λεντοταινίες , δεν τις έχω καθόλου σε υπόληψη γιατί μου έχαναν όλη σχεδόν την απόδοση στο μήνα, 3 πέταξα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 21-01-14 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01785 seconds with 11 queries