Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #89  
Παλιά 01-02-13, 00:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ειναι πανεμορφες παναθεμα τες!! 9 παρα παω τις περνω και ερχομαστε σαλονικα καρφι. Οσον αφορα το εσωτερικο του φυτεμενου αν δεν δουλεψει πειραζει? Σαμπως δεν θα φτασει το εξωτερικο??? Αμμο ποσα κιλα περνει ενα 120αρι? Πρεπει ναχω καμια 10-15κιλα μαυρη βασαλτικη γιαυτο θα κοιταξω αυριο να την πλυνω κιολας. Αν δεν φτανει παω περνω εκτος και αν υπαρχει κατι απτον συλλογο.

Φυτα για το μονομαχοενυδρειο

Παρα πολυ κερατοφυλλο, pistia stratiotes
ΕΧΩ, hygrophila difformisΕΧΩ, limnophila sessilifloraΕΧΩ, μερικες ριζες hygrophila corymbosa siamensis, vallisneriaΕΧΩ. Αν βρεθουν: java mossΕΧΩ, cryptocoryneΕΧΩ, java fernΕΧΩ θα ηταν καλο.

Aπο φυτα γενικα μετρησα τωρα εχω:
αγνωστου αριθμου βαλισνεριες μας φτανουν να ντυθει η πλατη φυτεμενου και μονομαχοενυδρειου σιγουρα αν φερει και ο μπλοσκας
Σεσιφλορα 30-40 στεμς,
Καμπομπα καρολιανα ~20 στεμς
Διφορμις 1 μεγαλο 60cm υψος και διαμετρο 25 μπορει να κρυψει το φιλτρο υποθετω. Κλαδευουμε και για τη μονομαχιερα αν χρειαστει
cryptocoryne wendtii brown 2
java fern σε κακη κατασταση το συνεφερα εκει που ηταν για σκουπιδια,
java moss λιγη ποσοτητα
christmass moss εχει ο μπλοσκας απειρη και εγω πανω στη ριζα που θα μπει στο φυτεμενο
Εgeria Densa σκορπια εδω και εκει θα φερω αρκετα.
Πηρα τη γενναια αποφαση και χωρισα τις ανουμπιες χετεροφιλα, και αν εκανα μλκια θα φανει στο μελλον, θα φερω 4-5 μικρες ομως.

Μακαρι να ειχα παραλαβει πιο νωρις τα παρακατω
Echinodorus palaefolius var. latifolius (καλη κατασταση λιγο ευθραυστα τα φυλλα μονο)
Pogostemon erectus κακη



Limnophila aquatica κακη
θα δειξει πως θα πανε σε 7 μερες μπας και στρωσουνε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries