Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-11-08, 17:36
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή DIY απ την αρχή ως το τέλος!!

Είμαι νέος στο hobby ωστόσο το έχω ερωτευτεί. Δεν έχω ενυδρείο. Σκοπεύω όμως να αποκτήσω σύντομα. Κατέληξα πως θέλω να το φτιάξω μόνος μου. Τα χέρια μου πιάνουν(λόγο δουλείας κιόλας). Σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός(όπου να σαι τελειώνω) και έχω στα σκαριά μια σκέψη… να φτιάξω ένα πρόγραμμα που θα υπολογίζει το πάχος των τζαμιών του ενυδρείου, θα κάνει αναλυτική κοστολόγηση κατασκευής συμπεριλαμβανόμενου του βασικού διάκοσμου (άμμος). Θα κάνει υπολογισμό κατασκευής με ή χωρίς κόντρα καθώς και τις διαστάσεις αυτής και το σημείο τοποθέτησης. Επίσης βάση τν προηγούμενων θα δίνει τη μελέτη της μεταλλικής κατασκευής για την έδραση του ενυδρείου. Όλη η μελέτη θα γίνεται φυσικά με μέθοδο υπολογισμού μηχανολογικών κατασκευών. Αυτό σημαίνει πως θα υπολογιστούν όλες οι δυνατές δυνάμεις και φορτία που μπορεί να ασκηθούν σε όλη την κατασκευή του ενυδρείου. Όπως καταλαβαίνεται θα υπάρχει καλύτερη σχέση κόστους κατασκευής(θα αποφεύγονται οι υπερβολές ή τα ενδεχόμενα λάθη)και ποιότητας με εξασφαλισμένη την ασφάλεια της κατασκευής(σε ότι αφορά τους υπολογισμούς)αξίζει τον κόπο? πώς το βλέπεται? Αξίζει? μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 11 queries