Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 19-03-09, 18:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπααα!!! δεν τον γλιτώνω τον θερμοστατη γιατι πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχα εξω 0°C σε εκεινο το σημείο ειχα +4(εχω εκει ακριβός θερμόμετρο).
Φαντάζεσαι τι θα γινει αν παμε στους μειον?.
Σκέφτομαι να το παρω αλλα απο την αλλη σκεφτωμαι και τη ΔΕΗ.
300W να καίει συνεχεια ολο το χειμωνα θα μου παρει και τα σώβρακα.
Ερωτηση.
Ειναι εφηχτω να σκεπαστεί η λιμνη ολόκληρη με ενα νάιλον και να γίνετε απο ενα καταραχτη μια σχετική αναταραξη της επιφανειας ώστε να μπωρουν να παιρνουν οξυγονο τα ψαρια η θα τα πεθάνουμε απο ασφηξεια ?
Αν δεν μπωρουν να γινουν αυτα εξεταζετε η λυση για μεταφορα των ψαριων τον χειμωνα μεσα σε εσωτερικο χωρο.
Δεν ξερω τελικα τι να κανω.
Ειμαι πολυ μπερδεμενος και φοβάμαι οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια και μετα θα τρεχω.
Αντώνη, τα πράγματα είναι πολύ απλά και λόγω απειρίας σου φαίνονται βουνό και σε τρομάζουν. Πιστεύω ότι μέχρι τον επόμενο χειμώνα θα είσαι αρκετά μελετημένος ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις με απλές κινήσεις.

Ο λόγος που σου έχω αναφέρει να μην επενδύσεις από τώρα στον θερμοστάτη είναι γιατί θα ήταν καλύτερα να ψάξεις και να βρεις έναν ο οποίος να μπορεί να καλύψει και μικρότερες των 12-15 βαθμών κελσίου. Αυτή θα είναι η θερμοκρασία του νερού σου τον χειμώνα, θερμοκρασίες οι οποίες θα είναι συμβατές και με την τζέπη σου (ΔΕΗ). Οποιαδήποτε ψηλότερη θερμοκρασία θα πει συνεχόμενη ροή ηλεκτρισμού και φουσκωμένο λογαριασμό.

Δεν θα πάμε από τώρα στον τρόπο που θα σκεπάσεις τη λίμνη σου. Αυτά είναι πράγματα απλά του μέλλοντος. Υπάρχουν λύσεις για όλα.

Πάλι θέμα οξυγώνωσης δεν τίθεται καθόλου, γιατί η συνεχόμενη ροή θα σε καλύπτει ακόμα και με την σκεπασμένη λίμνη.

Όσον αφορά τη μετακίνηση των ψαριών τον χειμώνα, απλά να το ξεχάσεις το συντομότερο. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ και να ξανασκαλίζεις τα όσα συζητήσαμε προηγουμένως.

Κούλαρε!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries