Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 19-03-09, 08:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα σπιτακι που εχω εξω στην αυλη εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα στο οποιο εχω 2 common με ενα θερμοστατη 300 watt στους 22 βαθμους και κραταει τη θερμοκρασια αυτη ανετα.

Τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια εδω στην περιοχη της Λευκωσιας πεφτει μεχρι στους +3 ενω στο ενυδρειο σταθερα στους 22

Εκει φυσικα μιλαμε για -8 αν καταλαβα καλα αλλα αν κλεισεις το χωρο και με τις μονωσεις που θα κανεις πιστευω θα τα καταφερεις. Ετσι κι'αλιως πριν μπουν ψαρια θα πρεπει να κανεις μια δοκιμη.

Αν εσυ απο +3 το κρατας στο +22 τοτε και εγω απο -6 γιατι να μην το κρατησω στο +10 με 15 ας πουμε(μια χαρα για τα χρυσοψαρα.
Αν κλειστει ο χωρος,
Για πες μου τι θερμοστατη εχεις?
Και φυσικα θα τον εχεις ολο τον χειμωνα ανοιχτω ετσι??
-------------------------
Τι λετε για κατι τέτοιο?http://www.hogi99.de/_py_Teich-Teich...79-2608-0-0-0/

Ειναι 300W Και ειναι ειδικο για λιμνες.
Αλλα απο οτι εκανα την μεταφραση απο το google δεν λεει για ποσα λιτρα η σε ποσα κυβικά κανει δουλεια.
Το καλο ειναι οτι δεν αφήνει να πιασει παγο εκεινο το σημείο.
Αν κανει δουλεια παιδια αυτο σωθηκα.
Δεν θα χρειαστεί να κλεισω το μερος αλλα μονο με ενα νάιλον.

Αντώνη, απλά συνέχισε. Είναι πολύ εφικτό να κρατήσεις σε καλή κατάσταση τη λίμνη σου χωρίς επιπλέον τοίχους κ.α.

Επίσης, μην συγχίζεις τη λίμνη του Άντρου με την δική σου υπόθεση. Η λίμνη του Άντρου είναι πολύ μεγάλη με ανάλογο βάθος και το σημαντικότερο, "φυτεμένη" στο χώμα. Είναι πολύ φυσιολογικές οι τιμές της θερμοκρασίας που έχει αναφέρει και καθόλου παράλογες.

Για 400 λίτρα, ο θερμοστάτης θα μπορούσε να δουλέψει μόνο αν σκεπάσεις από πάνω τη λίμνη σου και τοποθετώντας τον δείκτη της συσκευής στους 12-15 βαθμούς, έτσι που να μην έχεις και μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση ΔΕΗ. Υπάρχουν θερμοστάτες για πολύ μεγαλύτερες λίμνες από τη δική σου. Χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες ή και λίμνες που έχουν σκεπαστεί με κάποιον τρόπο.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θερμοστάτη, γιατί απλά ποτέ δεν μου χρειάστηκε.

Αντώνη, μην αγοράσεις ακόμα την συσκευή. Απλά ξεκίνησε τη δημιουργία αργά-αργά και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε τον θερμοστάτη, αφού έχεις καλυμμένη βεράντα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02762 seconds with 11 queries