Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-12-23, 19:41
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είχα βάλει αλάτι για κάποιο διάστημα και ήταν λίγο καλύτερα τα ψαράκια, κάποια πλατυ και μολι που μόλις τα είχα φέρει και είχαν θέματα έγιναν κατευθείαν καλά. Τα γκαπυ ωστόσο συνέχισαν να έχουν σκισιματα στην ουρά.

Τωρα τα φυτά μου είναι άλλη πονεμένη ιστορία...Σε γενικές γραμμές είχα πάντα το φωτισμό της juwel που είχε το ενυδρείο εξαρχής, με φωτοπεριοδο 7-8 ώρες. Κατά καιρούς έκανα προσπάθειες με εξελ ή diy CO2 αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Λίπασμα έβαζα στις αλλαγές νερού το seachem flourish. Σε αυτή τη φάση το ενυδρείο εμφάνισε όλα τα είδη αλγης εκτός από BBA (ευτυχώς).

Τώρα εδώ και 1 χρόνο χάλασε το ένα από τα δύο φωτιστικά της juwel οπότε το ενυδρείο έχει μόνο 1 φωτιστικό. Τώρα πήρα λεντοταινια αδιάβροχη για να αλλάξω το φωτισμό.

Τα φυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι ανουμπιες (που πάνε πολύ καλά), gygrophila (που πάει πολύ αργά συγκριτικά με τον φυσιολογικό ρυθμό ανάπτυξης), κερατόφυλλο (που επίσης πάει πολύ αργά), κρυπτοκορινες (που πάνε αργά και έχουν και τρυπιτσες στα φύλλα) και εχινοδορους (που φαίνονται σα να λιώνουν). Έχω και ένα μικρούτσικο java fern που δεν μεγαλώνει με τίποτα. Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει πολλές φορές Egeria densa, bacopa caroliniana, cabomba,valisneria, java fern κανονικού μεγεθους χωρίς επιτυχία.

Η άλγη που έχω αυτή τη στιγμή λόγω πολύ χαμηλού φωτισμού είναι καφέ, πιάνει γρήγορα και παντού. Πριν ένα μήνα ξεστησα τελείως το ενυδρείο και το καθάρισα εντελώς και τώρα πάλι έχει αρχίσει να γίνεται χάλια. Όταν το ξαναστησα έβαλα πολύ λίγο υπόστρωμα της tropica στο πίσω μέρος του ενυδρείου εκεί που θα θελα να έχω ψηλά φυτά. Παρήγγειλα και λίπασμα νιτρικών γιατί σκεφτόμουν ενδεχομένως φταίνε και τα τόσο χαμηλά νιτρικά (κ ο φωτισμός) για την τωρινή κατάσταση. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής αυτό που αναμένω να γίνει είναι να γεμίσω άλλου είδους άλγες στο τέλος 🙄.

Αν βάλω το αλατι σε συγκέντρωση 1mg/lt επί μονίμου βάσης, τα φυτά θα είναι οκ?
-------------------------
Βάζω εδώ και μερικές φωτογραφίες από την άλγη μου και τα γκαπυ (στην πραγματικότητα πιστεύω ότι είναι υβρίδια γκαπυ-εντλερ) με τα θέματα στην ουρά.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 10-12-23 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01750 seconds with 11 queries