Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-01-03, 13:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν εχεις προβλημα(λογικα...).Εχω βαλει 2 Malawi ενυδρεια τους τελευταιους 6 μηνες και ειδα το ιδιο πραγμα και στα 2.Στην αρχη μετα απο κανα δυο εβδομαδες αρχιζουν δειλα δειλα οι πρωτες καφε αλγες,ενω ο φωτισμος -1 watt ανα 3 λιτρα,λαμπα φυτων και λαμπα γενικη-ηταν 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.Προληπτικα το ανεβασα στις δεκα ωρες.Μετα απο κανα μηνα(!) ειδα τις πρωτες πρασινες αλγες.Η καφε γινοταν πρασινη!!Ε τωρα ενα εξαμινο μετα απο το αρχικο στησιμο οι πετρες μου εχουν μια πρασινο σκουρα ωψη και εννοιται κανουν και φωτοσυνθεση.
Οσο για το eheim εχω το pro 2 και ειναι γεματο με siporax,παροιμιο υλικο με της eheim.Τον υαλοβαμβακα τον δικο του ομως (κλασεις ανωτερος απο τους απλους κατα την ταπεινη μου γνωμη,δεν μπουκωνει γρηγορα,κατακρατει τα παντα και αντεχει σε πολλα ξεπλυματα,τα κανει ο απλος αυτα?σε εμενα οχι παντως)τον εχω πρωτο στην εισαγωγη του νερου και το siporax μετα.Ετσι το νερο μου ειναι αψογο και το υλικο του φιλτρου δεν μπουκωνει.Γιατι εαν σου μπουκωσει εχεις χασει μεγαλο μερος απο την δυναμη του.

Σημειωση:Οι ρουτινες νερου,φιλτρα,φωτισμος ιδια απο την πρωτη ημερα...Σε καποιο μαγαζι μου ειπαν πως ο κυκλος της αλγης αυτος ειναι φυσιολογικος.Τι να πω μαλλον ετσι πρεπει να ειναι.

Ελπιζω να φανηκα χρησιμος.Γραψε μας το αποτελεσμα να μαθουμε και εμεις
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries