Θέμα: σκιουροι
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-04-07, 17:06
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Αυτό το κλουβάκι είναι πολύ κοντό για σκιουράκια. Τους αρέσει να σκαρφαλώνουν και να πηδάνε ψηλά, οπότε θέλουν πολύ ύψος.

Όταν ήμουν μικρή είχα 2 από αυτά τα ριγέ που πουλάνε συνήθως στα pet shop και τα είχα σε ένα μεγάλο κλουβί από αυτά που βάζουν μέσα μεγάλους παπαγάλους (δύο με τρεις φορές σαν αυτό στις φωτογραφίες). Και πάλι όμως, μικρό τους έπεφτε. Πηδούσαν πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά συνέχεια, κάνοντας ακριβώς τις ίδιες κινήσεις. Είχες δει τις επαναλαμβανόμενες κινήσεις που έκαναν τα λιοντάρια που είχαν παλιά στον Εθνικό Κήπο? Κάπως έτσι...
Τα έβγαζα που και που να βολτάρουν και στο δωμάτιο επειδή τα λυπόμουν, αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολη ιστορία. Μου έπαιρνε πάρα πολλή ώρα και κόπο να τα ξαναμαζέψω.

Με αυτή την εμπειρία, θα σου πρότεινα να μην τα πάρεις καθόλου. Δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο κατάλληλα για κατοικίδια τελικά.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους μεγάλους (κόκκινους) σκίουρους. Αν τους δεις ελεύθερους να σκαρφαλώνουν στα δέντρα δεν θα σου περάσει καν από το μυαλό να τους κλείσεις σε κλουβί.

Αν πάντως αποφασίσεις τελικά να πάρεις σκιουράκια, φρόντισε τουλάχιστον να τους φτιάξεις ένα μεγάλο και άνετο σπίτι...
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries