Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-11-05, 14:39
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε D_S η γνωμη μου ειναι μιας και θα βαλεις 2 κανιστρα να διαχωρισεις τα ειδη φιλτραρισματος. δλδ....το ενα βιολογικο που δεν θα το πειραζεις ΠΟΤΕ και το αλλο μηχανικο/χημικο που θα το καθαριζεις τακτικοτατα. Εγω στην θεση σου θα εκανα το 2217 μηχανικο/χημικο και "το αλλο" (καλο θα ηταν να ξεραμε τι μαρκα ειναι) βιολογικο με siporax.

Για σκιμερ που λες εξωτερικο και κατω απο το ενυδρειο το βλεπω χλωμο να βρισκεις καποιο που να μην θελει sump για να δουλεψει. Η γνωμη μου ειναι παρε ενα εξωτερικο κρεμαστο (hang on) οπως το remora ή to Deltec mce600 (το οποιο ειναι μαλλον μεγαλο για τα λιτρα σου). Υπαρχει και το mce500 αλλα ειναι εσωτερικο (στο ενυδρειο/sump). Αν πας σε εσωτερικο μπορεις να βαλεις και το midiflotor της AquaMedic που ειναι πιο κοντα στα λιτρα σου αλλα δεν ξερω ποσο καλη δουλεια κανει.

Για το θερμοστατη τσεκαρε της Hydor τον ETH 200 που ειναι εξωτερικος inline στην επιστροφη του κανιστρου (Φ12/16).

Υπαρχει τοσο λεπτος αραγωνιτης (sugar size) και ειναι και πολυ ωραιος.

Για τις λαμπες που σου ειπανε "βαλε οτι θες" δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν βαλεις μεσα ζωντανο βραχο καλο θα ηταν να εχεις ~0,5 watt/litre για τους μικροοργανισμους που εχει πανω του ο βραχος (και κανα μανηταρακι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο μπορει να ξεφυτρωσει). Αν το πας για reef τοτε τα πραγματα αλλαζουν και θες ΠΟΛΥΥΥΥ φως, αλλα οπως ειπες κι εσυ...καταραμενο τζοκερ

Για ψαρια τι να σου πω...οι επιλογες ειναι αρκετες εως πολλες. Μοναχα βαλτα σιγα σιγα, πρωτα τα πιο ηρεμα και στο τελος τους δολοφωνους.

Παντως χωρις να θελω να σε στενοχωρισω ειναι μικρο το ενυδρειο σου για fish only. Ψαξε λιγο τα ψαρια που υπαρχουν στο εμπορειο για να καταλαβεις τι εννοω. Οταν θα θες να βαλεις 1 lionfish + 1 trigger + 1 angelfish + 1 Damsel + + + κι εγω δεν ξερω τι αλλο, τα 100 λιτρα μοιαζουν υπερβολικα λιγα.

Και το πιο σημαντικο....μην βιαστεις για τιποτα...ψαξε, ρωτα ,διασταυρωσε τις πληροφοριες, ξαναρωτα για να μην την πατησεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries