Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #82  
Παλιά 21-03-13, 15:30
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε ξεκινησει απο τις μπαγιατικες τροφες και εχετε φτασει σε ολιστικά ακρα και οι δυο πλευρες.

Σαφως και η καθε ζωη εχει την αξια της. Αλλα να φτανουμε να λεμε και να συγκρίνουμε την ζωη ενος παιδιου με αυτη της γατας, ειναι παντελως ακυρο.

Η τεραστια και πολυπλοκη αυτη μηχανη της οικολογιας του πλανητη, στηρίζεται στη καθε μια ξεχωριστη υπαρξη, ειτε ζωο ειναι αυτο ειτε φυτο. Αληθεια γιατι αφηνουμε απεξω το εγκλημα που συντελείται πολλα χρονια τωρα στην χλωριδα του πλανιτη και μας ενδιαφερει μονο η πανιδα? Τα δαση που καταστρεφονται, τα παμπολα ειδη φυτων και λουλουδιων που εχουν πλεον εξαφανιστει, δεν αξιζουν αναφορας? Τελως παντων ομως, για τα ζωα μιλαμε εδω και εχω την αισθηση οτι ηδη πλατιαζω το θεμα.

Συνεχιζω....

Ολα ομως αλληλοεπιδρουν μεταξυ τους, αλλα ειτε σε καποιους αρεσει ειτε οχι, η ιδια η φυση εχει βαλει τα παντα σε μια ιεραρχια ή πυραμιδα αν θελετε να την πειτε.
Στην κορυφη αυτης, καλως ή κακως βρισκεται ο ανθρωπος. Δεν του χαριστικε η θεση αυτη, την κερδισε, με την πορεια του μεσα στα χιλιαδες χρονια εξελιξης. Δεν ειναι λοιπον ολα ισα. Δεν εχουν ολα την ιδια αξια και βαριτητα στην λειτουργεια της μηχανης. Γι' αυτο και η πυραμιδα εχει το σχημα που εχει. Αν λειψει μια μοναδα απο την μεγαλη και πολυπληθή βαση της μπορει να μην γινει καν αντιλιπτο. Οσο ανεβαινουμε ομως ....

Βεβαια, καπου εκει ξεκινουν και τα προβληματα, στο πως χειριζεται ο ανθρωπος την θεση του αυτη στην πυραμιδα. Αντι να συντηρει και να βελτιωνει την αλληλεπιδραση αυτη, κοιταει πως να τα διαλυσει ολα. Αλλα προς Θεου δεν ειναι δυνατον να ισοπεδωνουμε τα παντα. Δεν μπορουμε να βαζουμε ισοτητες και να κανουμε συγκρησεις εκει, που δεν ειναι δυνατον να υπαρξουν και να γινουν.

Παρεπιντοντως θα συμφωνησω εδω, οτι υπαρχουν και καποιες ζωες ανθρωπων που πραγματικα και εγω θα επελεγα την ευθανασια τους αντι για του σκυλου ή της γατας.

EDIT: Ολα τα παραπάνω τα εγραψα οχι γιατι διαφωνω απολυτα με την μια ή την άλλη αποψη. Απλα ενοχλήθηκα απο την αναφορα στην αξια της ανθρωπινης ζωης και ιδιαίτερα στην αναφορα στα παιδια. Εχω 5 γατες στο σπιτι μου αλλα πως να το κανουμε..... Δεν τις βλεπω με το ίδιο ματι οπως τα παιδια μου!
+10.000
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 11 queries