Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 16-03-14, 20:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοναδικό αρνητικο για τα λεντ ειναι πως απ οτι έχω διαβάσει, με τον καιρό εξασθενούν. Δεν ξερω κατά πόσο ισχύει...

Τα φυτά που έχω ειναι χωρίς απαιτήσεις.

Αν εχεις κάποια συγκεκριμένη ιδέα, όποτε θες ενημερώνεις
Σάκη είναι αλήθεια αυτό αλλά δεν ισχύει για όλα τα LED, από προσωπική μου εμπειρία το λέω, γιατί όταν ξεκίνησα με led ταινίες τις πέταγα στο μήνα, αλλά αυτά που έχω τώρα όμως, τα πρώτα που έβαλα λειτουργούν ένα χρόνο τώρα και είναι μια χαρά, στη συνέχεια βέβαια πρόσθεσα και άλλα γιατί πήγαινα ψάχνοντας και τώρα δεν ξεχωρίζουν ποιά είναι τα παλιά και ποιά τα καινούρια. Τα φυτά δε, πάνε μια χαρά έως πολλές χαρές, σε σημείο που πρέπει να κλαδεύω κάθε 1 - 2 εβδομάδες. Το ξέρω πως τα led δεν έχουν αποκτήσει ακόμα την απαιτούμενη εμπιστοσύνη, και έχω παρατηρήσει πως όσα επώνυμα κυκλοφορούν οι τιμές τσιμπάνε αρκετά, και κάποια είναι απαγορευτικά. Επίσης έχω δει εδώ αρκετές diy κατασκευές με high power led αλλά αυτά θέλουν και ψύκτρες που δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να κατασκευαστούν. Εγώ βέβαια ακολούθησα άλλη μέθοδο και όπως φαίνεται μου βγήκε. Για το τροφοδοτικό τώρα, εδώ και 1,5 χρόνο που ασχολούμαι, έχω πετάξει 3-4 τροφοδοτικά, από 3 έως 6 Α (έτσι έγραφαν επάνω), φθηνά βέβαια, κινεζιές, και τελικά βρήκα την ησυχία μου με ένα μεταχειρισμένο από Η/Υ, σώθηκα. Όλα αυτά βέβαια θέλουν δουλειά, πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου και να υπάρχει και όρεξη, αν το έχεις μπορείς να κάνεις παπάδες. Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς και χρειαστείς βοήθεια σε κάτι, μη διστάσεις να ρωτήσεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries