Θέμα: Aυγά!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-03-07, 20:59
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Δεν αγχώθηκα αλλά με τσάτισε το ότι διάβαζα εδώ και μέρες λέξη-λέξη τα post σου και τελικά βρέθηκα ενημερωμένος μεν, πλήρως απροετοίμαστος δε.
Δεν μετακίνησα την ρίζα έβαλα και φωτιστικό το βράδυ ώστε να βλέπει το ζευγάρι (αν είναι τέλος πάντων).
Μέχρι να πάω για ύπνο είχα μια συνομιλία στο msn με τον PascM και τον msigouros. Μέχρι τότε οι δίσκοι εναλάξ "αέριζαν" τα αυγά, τα οποία είχαν ένα σκούρο-σκοτεινό ροζ χρώμα.
Το πρωί που κοίταξα δυστυχώς δεν υπήρχε ίχνος αυγού. Σκέφτομαι ότι μπορεί και οι ίδιοι να τα έφαγαν αφού είναι και μικροί και άπειροι. Είχα σκοπό, αν έβρισκα αυγά το πρωί να άδειαζα ένα από τα άλλα ενυδρεία και να μετέφερα εκεί την ρίζα με τους γονείς.
Ο PascM με βοήθησε αρκετά και μου είπε πάνω κάτω αυτά που μου λες κι εσύ.
Δεν με πειράζει που τα έχασα, όπως λες αν είναι όντως ζευγάρι θα έχω ξανά ευκαιρία. Θα πάρω κώνο αναπαραγωγής και μπλε του μεθυλενιου και θα έχω ένα bare bottom ενυδρείο stand-by.
Oι απορίες που έχω είναι οι εξής :
1) Αν τα αφήσω ως έχουν :
α) πως θα καταλάβω τα γονιμοποιημένα αυγά (από το χρώμα; να περιμένω να δω ουρές; )
β) Στην περίπτωση που, τέλος πάντων, καταλάβω ότι είναι γονιμοποιημένα δεν θα στρεσαριστεί το ζεύγος κατά την μεταφορά του στο bare-bottom ενυδρείο;
Και
2) σκέφτομαι την περίπτωση να μεταφέρω από τώρα σε ένα 120άρι το υποτιθέμενο ζεύγος οπότε :
α) Αν είναι ζευγάρι λογικά θα ξανακάνουν αυγά οπότε περιμένω το στάδιο της γονιμοποίησης (από εκεί θα ξεκινήσει άλλος γολγοθάς, αλλά βλέπουμε).
β) Αν δεν είναι υποθέτω ότι θα παρατηρήσω κάποιες περίεργες συμπεριφορές (επιθετικότητα κλπ).

Ξέρω ότι μιλάμε για κάτι αρκετά δύσκολο και ίσως ανέφικτο για τα δεδομένα μου επιχείρημα (ούτε που μου περνούσε από το μυαλό). Όμως μόνο και μόνο η ύπαρξη των αυγών αυτών ήταν μεγαλύτερο έναυσμα για περαιτέρω μελέτη του θέματος (για αυτό και δεν έχω ίχνος απογοήτευσης για την εξαφάνισή τους).

PS :Μιχάλη (msigouros) μην στεναχωριέσαι παραμένεις 1oς στην λίστα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries