Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 14-02-14, 07:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa
Εγω στο fluval 206 που εχω , εχω καταργησει το filterwool γιατι μπουκωνε γρηγορα, εβγαλα και τα δικά του σφουγγαρια και εβαλα μεγαλυτρερα και απλά στην εισοδο του φιλτρου προσθεσα σφουγγαρι 30ppi νομιζω , το πιο μικρο σε κενά ητανε... και απο συντηρηση καθαριζω μόνο αυτο, και 3 εβδομάδες περιπου.
Παντως δεν θα ξαναεπαιρνα ποτε μου fluval σε συγκριση με τα ecco pro δεν μου αρέσει καθολου σαν φίλτρο....
Εγω για δυο χρονια που δουλευω το 105 στα pufferακια, εχω τα λευκα σφουγγαρια που εχει για χρηση filter wool και το καθαριζω ανα δυο μηνες περιπου. Βεβαια, δεν ειναι γαριδες. Αν ειχα γουρουνια στο ενυδρειο ισως να εβγαζε λιγοτερα σε καθε συντηρηση. Με τη ροη δεν εχω προβλημα σε αυτο το διαστημα. Αλλωστε, το τρεχω στα 2-3/5 της ροης, γεγονος που το κανει να ακουγεται λιγο πλεον, μετα απο 2 χρονια (λογικο ισως).

Αυτο που με κανει να μην θελω να ξαναπαρω fluval (περα απο τη χωρητικοτητα σε βιολογικο υλικο σε συγκριση με eheim), ειναι η δυσκολια συντηρησης των σωληνων. Ουσιαστικα σπανια το κανω, γιατι με την εγκατασταση spray bar που εχω κανει (σωληνακια, "τ" κλπ), θα πρεπει να βγαλω το καπακι και να ξηλωσω τα παντα για να το καταφερω, πραγμα ιδιαιτερα μπελαλιδικο που, κυριως, θα προκαλεσει μεγαλη αναταραχη στο ενυδρειο. Με τα eheim, απλα βγαζεις τις βεντουζες και το κανεις. Ασε που βλεπεις τι εχει μαζεψει με τα διαφανη μπαστουνια/σωληνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries