Θέμα: προβλημα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-12-15, 18:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polog40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε αμέσως συμπεράσματα ας δούμε πρώτα το πρόβλημα μπορεί να είναι κάτι που μπορεί εύκολα και σωστά να επισκευαστεί.
Δεν είναι σωστό να πιστεύουμε ότι ρεύμα και νερό σημαίνει απαραίτητα και κίνδυνο για την ζωή μας
Φιλικά πάντα.
Κάποιες φορές το μέγεθος του προβλήματος είναι μικρότερο από ότι φαίνεται.
Φίλε μου έχω φτιάξει 2 αντλίες έτσι, και αυτό το έκανα με τη ψυχή στο στόμα γιατί δεν είχα αντλία να κάνω αλλαγή, έφτιαξα και μια 3η , και όπως είπα έκανε μπαμ. Έχω ήδη παραγγείλει 2 αντλίες και μόλις έρθουν οι καινούριες αυτές θα πάνε για πέταμα. Γενικά είναι γνωστό πως είμαι μαναμουνιας στις κατασκευές και αρκετά προσεκτικός, παρατήρησα όμως πως έτσι όπως είναι φτιαγμένες οι αντλίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, η καλωδίωση είναι μέσα σε ρητίνη, επομένως αν γίνει κάτι στο καλώδιο που μπαίνει μέσα στο νερό πάει για πέταμα. Και για να σου πω λεπτομέρειες, κόλλησα με κολλητήρι τα καλώδια, έβαλα θερμοσυστελλόμενο σε κάθε καλώδιο χωριστά, έβαλα ενυδρειακή σιλικόνη, μετά άλλο θερμοσυστελλόμενο πάνω από αυτά , πάλι σιλικόνη και άλλο θερμοσυστελλόμενο , το κάθε θερμοσυστελλόμενο πιο μακρύ από το προηγούμενο, και καινούρια τρύπα στο καπάκι της αντλίας και είχα περάσει το καλώδιο από εκεί, για να ασφαλίσω το καλώδιο κοντά στην ένωση να μη κουνιέται και έβαλα μπόλικη σιλικόνη στο σημείο εκείνο για να μένει σταθερό, και πάλι όμως έχω τις αμφιβολίες μου και ας δουλεύουν έτσι γύρω στις 15 ημέρες. Η 3η που μου έκανε το μπαμ είχε ήδη τραβήξει νερό η αντλία μέσα από το καλώδιο , και προφανώς βράχηκε το πηνίο και έγινε αυτό που έγινε, αλλά όπως σου είπα έκανα τη δόκιμη σε κουβά με νερό και όχι στο ενυδρείο.

Το ρεύμα δεν το φοβάμαι, το σέβομαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries