Θέμα: Οverstocking....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-11-13, 08:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα και χωρις να εχω μελετησει ιδιαιτερα τα ψαρια της λιμνης μαλαουι, θα ελεγα πως θα ηταν καποιος ελευθερος να χρησιμοποιησει κιχλιδες (μικρες) απο τα 100 λιτρα και πανω.
Αφού δεν τα έχεις μελετήσει άστο καλύτερα .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλες φορες υπαρχει η αντιληψη για υπερπληθυσμο σε ενυδρεια "κιχλιδαδων" ωστε να μπορουν να εχουν κινηση-ζωντανια στα ενυδρεια τους και αποφυγη επιθετικοτητων(δε μιλαω για dither fishes) .
Ποια η γνωμη σας σ'αυτη την αντιληψη?

....ετσι μια πρωτη σκεψη ωστε να ξεκινησει κουβεντα
Το Overstocking είναι γνωστή αμερικανιά που λέει κι ο φίλος μου ο Ηλίας.
Βάζουν πολλά ψάρια σ' ένα ενυδρείο (όχι 100άλιτρο που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος αλλά σε πολύ περισσότερα-δεν πάσχουν από λίτρα οι αμερικάνοι).
Το αποτέλεσμα είναι να μοιράζεται η "επιθετικότητα" αλλά τα ψάρια δεν μπορούν να ορίσουν περιοχές, δεν έχουν φυσιολογική συμπεριφορά, είναι διαρκώς στρεσαρισμένα και νευρικά, επιρρεπή σε bloat κλπ
Οι κιχλίδες της Malawi είναι από τη φύση τους γεμάτες ζωντάνια και κίνηση και αν τους προσφέρουμε το κατάλληλο ενυδρείο/περιβάλλον/συγκατοίκους...θα έχουμε κερδίσει ατέλειωτες ώρες παρατήρησης της ιδιαίτερης συμπεριφοράς τους.
Τις αμερικάνικης έμπνευσης μακακίες τις έχω εφαρμόσει στο προ-διαδικτυακό παρελθόν, όταν η πηγή πληροφόρησης ήταν μόνο τα αμερικάνικα περιοδικά και βιβλία.

(Μιχάλη θα σε δούμε στα νερά μας? )
Διόρθωσα και τον τίτλο του θέματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 22-11-13 στις 10:57
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries