Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 07-03-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Μπορει το θεμα να βρισκεται στις παρουσιασεις ενυδρειων αλλα οταν θα ειναι ετοιμα τα ενυδρεια θα παρουσιαστουν αναλυτικα κ ενα ενα ξεχωριστα.

Ανεβασα απο τωρα το ολο εγχειρημα για να παρω γνωμες πρωτα απο ολα αλλα κ για να βλεπω την εξελιξη του μαζι σας...

Υπαρχουν πολλες αποριες οσον αφορα τις ψαροσυνθεσεις που αναφερω παραπανω...(ειναι σωστες συμφωνα με τα λιτρα που διαθετω?)


Πριν λιγο με πηρε τηλ ο πετσοπας της περιοχης μου κ μου ειπε οτι βρεθηκαν τα παρακατω ειδη ψαριων:

1)Tateurndina ocellicauda (peakok gadgeon)
2)Pseudomugil furcatus
3)Julidocromis transcriptus
4)Dario Dario (scarlet badis)

Οπως εγραψα κ στην αρχη εχω σκοπο να βαλω τα julis στο 160αρι κ τα υπολοιπα στο 300αρι μαζι με τις ιριαθερινες(θα βγαλω τα ντανιο κ τα ενλτερ οταν καταφερω να τα πιασω)

Σημερα μου ηρθε στο μυαλο,για να μην παραφορτωνω το ριο να βαλω κανα 2 ειδη απο αυτα σε αλλα ενυδρεια..Τι τα στηνω τοσες μερες!!?ετσι κιαλλιως αδεια ειναι!πχ...

Στο 96αρι με τα cpd(5) κ τις γαριδες(πολλες) θα μπορουσα να βαλω τα peakok?(5-6).Θα αραιωσω αρκετα τις γαριδες πρωτα βεβαια...Τι σχεση εχουν με τα γαριδακια ξερουμε!?φυσιολογικες-τυπου ενλτερ ή σαν τα cpd k dario dario?(=δολοφονικες imo) Με την διατροφη τους κανα νεοτερο εχουμε ή μονο ζωντανες τροφες?Λεω να παραγγειλω αρτεμια για αρχη κ μετα καμια κατεψηγμενη αν την τρωνε...αλλιως?! τι αλλο?

Τα dario dario θα ηταν ενταξει με ενα 54αρι?! (το treescape ισως...) ή οι ιριαθερινες?! ξερω οτι τα πρωτα ειναι ποιο μικρα αλλα βλεπω σε πολλα μικρα ενυδρεια να υπαρχουν προτασεις κ για τα δευτερα....

Γενικοτερα σκοπος μου ειναι να τελειωνω οσο το συντομοτερο με:

1) Φιλτρανση&φωτα
2) Αquascape&ψαροσυνθεση
3) Air condition(υπαρχει ηδη)
4) Φωτοβολταϊκα(πληροφοριες οταν μου τις δωσει ο ξαδερφος)

Για τον φωτισμο κοιταω οπως μου ειπαν ποιο πανω να φωτισω με μια λαμπα 2 ενυδρεια ή κ 3... Στην δευτερη φωτο του θεματος βλεπεται οτι τα 4 κατω ενυδρεια εχουν ραφι απο πανω τους.Το πρωτο απο αριστερα εχει ηδη μια 24αρα πιασμενη στο ραφι...οποτε σκεφτομαι οτι με μια 54αρα σιγουρα φωτιζω κ τα 3 50λιτρα μαζι...Τα 2 πρωτα (απο αριστερα προς τα δεξια-κατω) θελω να τα φυτεψω ελαφρος βαρια..Δεν νομιζω να εχω προβλημα βεβαια αν βαλω 54αρα μιας κ 54w/2 ενυδρεια=27w ανα ενυδρειο οπου 27w/54λ που ειναι το καθε ενυδρειο=0,5w/λ......το τριτο θα εχει μονο moss οποτε δεν με ενοχλει που η λαμπα δεν θα φτανει απο πανω του(μιας κ ειναι 1,10εκ περιπου),φτανει ομως ανετα για να καλυψει τα 2 πρωτα οπου συνολικα εχουν μηκος 1,10εκ! Θα την παλευει η moss ετσι? γιατι ο μονος λογος που θα με συμφερε να το κανω ετσι ειναι να μην εχω λαμπα στο τριτο ενυδρειο μιας κ με 2x24w στα 2 πρωτα ειμαι κ 6w ποιο κατω απο οτι με την 54w!
Θα μπορουσα την μοσσ να την βαλω στην συγγεκριμενη ακρη του ενυδρειου, οσο ποιο κοντα γινετε στην λαμπα...

Θα την βαλω αυριο αν βρω χρονο προσωρινα κ προχειρα να δω πως θα ειναι κ βλεπουμε....


Ευχαριστω ολους κ παλι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries