Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 07-03-12, 12:12
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καταρχην να ευχαριστησω ολους για τα καλα σας λογια αλλα κ για την πολυτιμη βοηθεια σας η οποια ποτε δεν μου ελειψε ακομα κ οταν βρισκομουν μακρια απο το φορουμ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλο κουραγιο αρκει!!!
Κιομως αυτο χρειαζεται περισσοτερο απο ολα........υπομονη κ κουραγιο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
θες να μας τρελανεις βραδιατικα?
Εδω τρελανα εμενα...εσας θα λυπηθω!?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε της αλλαγες νερου τι γινεται ,ξεκινας το πρωι και τελειωνης το βραδυ.
Παντως αφου αντεχεις και δεν εχεις αλλες υποχρεωσεις μπραβο σου.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Το οτι δεν εχω αλλες υποχρεωσεις....αστο...καλυτερα!
Αλλαγες νερου ωστοσο κανω σε 3 ενυδρεια μεσα σε μιση ωρα. Οποτε σε 3 με 4 χαλαρες ωριτσες τα εχω σενιαρει ολα...αν κ το σπαω σε 2 μερες οποτε να μην μου φευγει η μεση....Παντως ειναι 2 καφεδακια υποθεση!( Τα πινω κ γρηγορα!)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Βλέπω μεγάλη τρέλα και μ' αρέσει!
Κρίμα που είσαι μακριά και δεν μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι.
Ειμαι μιση ωρα με το αεροπλανο κ 5 ωρες με το καραβι(το γρηγορο) σε ενα απο τα ποιο ομορφα νησια του κοσμου.Ε λοιπον...εγω σας δινω αλλον εναν λογο για να ερθετε! (Με ενα τηλεφωνο καμια 20αρια μερες νωριτερα σας βρισκω κ φθηνο [σε λογικα πλαισια] δωματιο.)Για διακοπες κ ψυχολογικη υποστηριξη κ μονο!



@ lingistis :


Ευχαριστω για τις πληροφοριες! κ απαντω(σε οσα μπορω!)

1+2) Δεν εχω να σκεφτω τιποτα νομιζω! Το εχω σκεφτει ΠΑΡΑ πολυ 4,5 χρονια σαν φοιτητης στην Αθηνα , χωρις να εχω την δυνατοτητα να φτιαξω οτι ηθελα μιας κ παντα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια μερα "ολα αυτα θα ξεστηθουν κ θα μεταφερθουν χιλοοοοομετρα μακρια"... οποτε απλα εμενα στα ονειρα..στις σκεψεις κ απλα προσπαθουσα να βολεψω τις επιθυμιες μου με 3-4 μικροτερα ενυδρεια που ειχα-εχω μεχρι να ερθει αυτη η ωρα....Η ωρα που θα γυριζα σπιτι μου κ θα μπορουσα να ξεκινησω κατι μονιμο κ σωστο! Βεβαια αυτο που βλεπουμε ολοι στις ποιο πανω φωτο ΔΕΝ ειναι -το σωστο- μιας κ το περιβαλει μια προχειροτητα (σε ολο της το μεγαλειο) αλλα εχει προοπτικες.....Το οτι ξεκινησα με οτι βλεπεται ειναι γιατι αυτα ειναι οτι ειχα! κ απλα προσπαθησα να τα αξιοποιησω οσο το δυνατων καλυτερα μπορω στην παρουσα φαση....

3+4+5) Το Νο3 κ το Νο5 Θα γινουν την ιδια μερα. Οταν αρχισα να αδειαζω την αποθηκη ελεγα οτι με το που την καθαρισω το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να παρω εναν γνωστο μου αλουμινα να ερθει να μετρησουμε ολο το δωματιο περιμετρικα ωστε να δουμε σε τι διαστασεις θα πρεπει να φτιαχτει η ραφιερα-σεξιονς οπως λες....Αλλα δεν ειχα υπολογισει οτι για να το κανω αυτο θα πρεπει να ειμαι κ σε θεση να τον πληρωσω τον ανθρωπο!!! Κ δεν ειμαι ακομα. Οποτε ειπα να βαλω τα 2 μεγαλυτερα που βλεπεται στην φωτο-στην δεξια μερια για να ξεθυμανω καπως μεχρι να φτιαξω το ενα τμημα της αλουμινοκαταστασης στην αριστερη μερια.......αλλα βλεποντας οτι επιπλα υπαρχουν κ λεφτα για επιπλεον πραγματα Δεν.....ειπα να το προχωρισω οπως το βλεπεται μεχρι 'να τα χωσω' για τα φωτοβολταϊκα κ για την εγκατασταση του air condition οπου κρινεται ποιο απαραιτητη πιστευω απο οτι να τελειωσω το αισθησιακο κομματι πρωτα κ αργοτερα...ισως τελη καλοκαιριου που θα χαλαρωσουμε απο τις δουλειες μας εδω στο νησι κ θα εχουμε κ κανα ρευστο....να το προχωρισω....θα ειναι τραβηγμα αλλα το εχω σκεφτει αρκετα*.......Οσο για τον τροπο που ειναι στημενα τα ενυδρεια τι εννοεις?! γιατι τιποτα δεν εχει τελειωσει εκει μεσα! Ουτε aquascapes, ψαρια δεν εχω φερει ακομα....προς το παρων απλα το σουλουπωνω οσο μπορω....

* Υπαρχει χωρος ακριβως διπλα απο το fishroom οπου οταν ειναι να μονωθει το δωματιο κ να μπει η αλουμινοβαση θα μεταφερθουν 2 σχετικα μεγαλα ενυδρεια για τα ψαρια κ κανα 2 βαρελια κ κανα 2 δεξαμενουλες ωστε να τα φιλοξενησω ολα εκει μεσα για κανα 2 μερες ωστε να στηθουν οι βασεις κ να στεγνωσει το δωματιο. Μετα ΔΕΝ θα μεταφερθουν παλι τα ιδια ενυδρεια εκει μεσα. Θα φτιαχτουν τετραδες μαλλον με κοινο σαμπ στην πλατη. Θα φτιαξω 2 ή 3 τετοιες "τετραδες" απο 35λιτρα (για να αντικατασταθουν οι σκορπιες γεννηστρες), 70 λιτρα για μικροψαρα κ γαριδες. Κ μαλλον ενα λιγο μεγαλυτερο με 120αρια.....εχω καιρο ακομα να το δουλεψω περισσοτερο μεχρι να γινει(στο μυαλο μου κ εδω μαζι σας)....

5-6-7-8-9-10) Πολυ Πολυ σωστος κ Ξαναματαευχαριστω κ παλι! Θα τα βαλω στο μυαλο μου ολα αυτα,θα τα αφησω λιγο εκει μεσα να τα επεξεργαστει ο -οποιος εγκεφαλος-εχει μεινει εκει μεσα κ θα σας μεταφερω τις οποιες σκεψεις μου ξανα....Προς το παρων παω για τριτο καφε κ παω στο Εν λογο δωματιο να αυτοσυγκεντρωθω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία πραγματα βλέπω!
Καλή αρχή και καλή δύναμη να ευχηθώ με τη σειρά μου.
Όσα αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω ισχύουν και θα ανακαλύψεις κι εσύ πολλά περισσότερα στη πορεία.
Κατά την γνώμη μου και από προσωπική πείρα το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι να αυτοματοποιησεις τις αλλαγές νερου(αν υπάρχει αποχέτευση). Μετά από ένα διάστημα καταντάει πολύ κουραστικό και άχαρο.

Περιμένουμε την εξέλιξη του και τις εμπειρίες σου.
Ευχαριστω Αλεξ! Υπαρχει μεσα στο δωματιο κ αποχετευση κ νιπτηρας ο οποιος τραβαει νερο απο δεξαμενη με βροχινο........ Το θεμα νερου-αλλαγων-επεξεργασιας ειναι μεγαλο κ επιδη δεν θα περιοριστω σε μια ηπειρο(=διαφορετικες χημειες νερου σε καποια ενυδρεια) θα το αναλυσω στην πορεια οπου θα εξοπλιστω καταλληλος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 07-03-12 στις 12:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02545 seconds with 11 queries