Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-10-03, 21:00
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος μέσα σε 5 μήνες....

Σήμερα έκλεισα 5 μήνες ως κάτοχος ενυδρείου. Ναι, είμαι ΤΟΣΟ νεοφώτιστη στο χώρο (ή μήπως να πω καλύτερα ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα ακόμα???). Στις 10 Μαϊου στήθηκε το πρώτο μου ενυδρείο. Σήμερα, 5 μόλις μήνες μετά βρίσκομαι με 4 ενυδρεία και... I keep walking...

Η αγάπη μου για το υγρό στοιχείο και τα ψάρια ξεκίνησε βέβαια πολλά χρόνια πριν και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επαγγελματική μου κατεύθυνση. Συγκεκριμένα, μια φανατική οπαδός του Κουστώ, πριν 15 χρόνια αποφάσισε να σπουδάσει Βιολογία, με απώτερο σκοπό να ειδικευτεί στην ωκεανογραφία. Έκανα λοιπόν όλα τα σχετικά "υγρά" μαθήματα επιλογής στο πανεπιστήμιο (υδροβιολογία, λιμνολογία, ιχθυολογία κτλ), αλλά ΦΕΥ!!! η μοίρα η σκληρή με έριξε να κάνω διδακτορικό στη μοριακή βιολογία...

Το σαράκι όμως δεν είχε χαθεί... Όταν πριν ένα χρόνο ξεκίνησα μια μεγάλη ανακαίνηση και επέκταση του σπιτιού (που θα μου πρόσφερε το χώρο για ένα ενυδρείο), το πρώτο πράγμα που έψαξα είναι το πως θα φτιάξω ένα reef. Βλέπετε τότε τα ενυδρεία του γλυκού νερού δεν μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ! Μα καθόλου σας λέω!!! Ενώ αντίθετα, είχα περάσει ατέλειωτες ώρες μπροστά σ'ένα reef στο Amsterdam, χαζεύοντας τις ανεμώνες και τα κοραλλάκια…
Μια και δυο λοιπόν, διάβασα ότι σχετικό βρήκα στο internet, πήρα από το Amazon 5-6 βιβλία για reef (και τα ξεκοκκάλισα), ρώτησα σε κάμποσα μαγαζιά και.... διαπίστωσα ότι όλοι θεωρούν το reef σαν κάτι που πρέπει να επιχειρεί μόνο ένας έμπειρος aquarist, που έχει ήδη περάσει από ενυδρεία γλυκού νερού. Είχα βέβαια το πλεονέκτημα ότι λόγω σπουδών ξέρω πάρα πολύ καλά τι σημαίνουν όροι όπως pH, σκληρότητα, αλατότητα, κύκλος αζώτου, βακτήρια, μύκητες, ιοί, φωτοσύνθεση κτλ κτλ κτλ, που για τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με ενυδρεία, είναι απλά άγνωστοι. Όμως ξέρω επίσης καλά ότι η εμπειρία σε διδάσκει περισσότερα απ' αυτά που βρίσκεις στα βιβλία.
Τι να κάνω λοιπόν? ΟΚ αποφάσισα, θα ξεκινήσω σιγά σιγά, από το γλυκό νερό.

Έτσι πήρα το πρώτο ενυδρείο (Juwel vision180). Δυό βδομάδες μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να φτιάξω ένα μικρό νοσοκομείο. Αντι γι'αυτό όμως πήρα το δεύτερο Juwel, 100 lt, στις 4 Ιουνίου. Πριν κλείσει ο μήνας πήρα και ένα μικρούλι ενυδρείο, 20 lt, για νοσοκομείο (ασχέτως που τώρα βρέθηκε να φιλοξενεί τα 3 pufferάκια μου…). Το πιο πρόσφατο απόκτημα μου είναι ένα mirabello 70 lt, για τα χρυσόψαρα μου. Φτιάχνω επίσης ένα pond στον κήπο, περίπου 2500 lt, για φυτά και χρυσόψαρα. Άρχισαν επίσης να μ'αρέσουν τρελλά οι αφρικανικές κιχλίδες (μάνα, τα χάπια σου!!! "Κι άλλο ενυδρείο παιδάκι μου? Κακοπόπαθαααα!"). Και συνεχίζω να διαβάζω και να ρωτάω για reef…

Μέσα σ'αυτούς τους 5 μήνες έκανα πολλά λάθη αλλά έμαθα και πολλά. Τα κυριώτερα λάθη έχουν να κάνουν με τις επιλογές των ψαριών, καθώς –βασιζόμενη πάντα στις συμβουλές ιδιοκτητών καταστημάτων- βρέθηκα με είδη που κάποια στιγμή (ίσως πολύ σύντομα), θα πρέπει να αποχωριστώ, λόγω μεγέθους ή ασυμβατότητας. Φυσικά δεν αποποιούμαι το μερίδιο των ευθυνών μου, καθώς αρκετές φορές παρασύρθηκα από "αυτό το τόσο γλυκούλικο ψαρουλάκι, αααχχχ το μωράκι μου, γουτσου γουτσου" . Αλλά τα λάθη μου τα πληρώνω (κυριολεκτικά), όπως για παράδειγμα με το πρόσφατο ενυδρείο για τα χρυσόψαρα, τα οποία μέχρι πριν λίγες μέρες συγκατοικούσαν με πιτσιρικαρία στα 100 lt, και έβαζαν τρικλοποδίες στην προσπάθεια μου να κάνω αυτό το ενυδρείο φυτεμένο (βλέπεις ο μικρός μαυρούλης αρέσκεται ιδιαιτέρως να ξεριζώνει ότι βρει μπροστά του, αχ το γλυκό μου!).

Τα ψαράκια μου τα λατρεύω και δείχνω σε όλους, σα χαζο-μαμά, φωτογραφίες τους που έχω στο κινητό. Και μια και σήμερα έχουμε γενέθλια, πάω να φτιάξω μια τουρτίτσα. "Φύσα το κεράκι γλυκό μου αγγελόψαρο… Μπράβο το μωρό μου!!!"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01874 seconds with 11 queries