Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-05-14, 14:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κυβο της Dennerle εχω αυτο το φιλτρο (το μικροτερο)
http://www.dennerle.eu/global/index....id=292&lang=en
Αν αντικαταστησω το εσωτερικο του (κατι σαν βαμβακι) με κατι αλλο π.χ μηχανικο και βιολογικο υλικο δεν θα ειναι καλυτερα???
Ευχαριστω
Αν εννοείς τον 60λιτρο κύβο - επειδή έχω ακριβώς τον ίδιο - τα φίλτρα της dennerle τα θεωρώ μέτρια. Οτι πατέντα κι αν κάνεις, χρειάζονται συχνά καθάρισμα (μπουκώνουν εύκολα, πέφτει η ροή κλπ)
Θα σου πρότεινα να τα αναβαθμίσεις με κάποιο εσωτερικό eheim ή ακόμη καλύτερα να πας σε κάποιο εξωτερικό
Εξαρτάται βέβαια τι είδος/η φιλοξενείς. πχ για γαρίδες ειναι μια χαρά το φίλτρο της dennerle
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Απλώς μιας και είδα ότι υπάρχει ανάλογο εγώ έχω ένα εσωτερικό φίλτρο το οποίο έχει 400λ/ώρα και είχε μόνο ένα σφουγγάρι κάτω χαμηλά. Ένα μαύρο αλλά έχει χοντροπόρους. Οπότε το έβγαλα. Έβαλα αυτό το "γυαλοβάμβακα" χαμηλά στις τρύπες. Από πάνω ένα σακουλάκι siporax mini και απο πάνω ένα σακουλάκι super carbon της sera και αυτό. Μήπως να του έβαζα τίποτε άλλο ή να έβγαζα κάτι? Κάτω απο το ανεμιστηράκι του φίλτρου για να μην ρουφάει το σακουλάκι έχω φτιάξει μια σχαρίτσα πλαστική οπότε το νεράκι περνάει ανενόχλητο. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα και φιλοξενεί ένα χρυσοψαράκι
O υαλοβάμβακας χρησιμοποιείται για να κρατάει τα ψιλα. Θα σου πρότεινα να κρατήσεις ένα μέρος του σφουγγαριού στο κάτω μέρος, στο ενδιάμεσο να βάλεις βιολογικό και στο τέλος τον υαλοβάμβακα.
Θα βοηθούσε αν έγραφες ποιο φίλτρο έχεις ή εστω μια φωτο
O άνθρακας πρέπει να αφαιρεθεί, καθώς χρησιμοποιείται κυρίως στο ξεκίνημα του ενυδρείου ή μετά από κάποιο θεραπεία

Επίσης μελλοντικά ισως θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις να κοιτάς για κάποιο εξωτερικό φίλτρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 04-05-14 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02083 seconds with 11 queries