Θέμα: live rock
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 29-04-04, 13:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
το salinaty το μετραω με βυθιζομενο υδρομετρο.μου το χαρισε ενας φιλος παλιος " θαλασσινος ".πιστευω ειναι αρκετα αξιοπιστο
1ον. Δεν υπαρχει πιστευω σε αυτο το χωρο παρα μονο μου κανει δεν μου κανει ή αλλιως ειναι αξιοπιστο ή δεν ειναι. Δεν διαβασες την εμπειρια μου με το βυθυζομενο της Sera?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
μπαινω στον πειρασμο να αγορασο ηλεκτρονικο ph και salinaty.αλλα κανω πισω γιατι διαβαζω πως θελει καποιο καλιμπραρισμα και φοβαμαι μην παρω και μπλεξω μετα
Να μπεις στον πειρασμο να το αγορασεις!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
τωρα οσο για reverse δεν το συζηταμε
Δηλαδη ναι η τσου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
καποιος με ειπε πως εαν βαζω βρυσης θα αναπτυχθει καφε αλγη και οχι πρασινη.ποσο καιρο θα κανει να αναπτυχθει ο βραχος ;ειναι σοβαρο προβλημα που εχω τωρα χαμηλο salinaty γυρω στα 1020
Το νερο μας εχει silicates που δημιουργουν την καφε αλγη, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που θα φοβιθεις απο αυτα που εχει το νερο που πινουμε...

Ο βραχος δεν αναπτυσεται, αλλα με τις καταλληλες συνθηκες οτι μεταφερει ο βραχος θα αναπτυχθει.

Το salinity να παει τουλαχιστον 1023 για εμενα (ΙΜΟ).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
βλεπω εχουμε ιδια ενδιαφεροντα μαλλον δισκους και θαλασσινα
Ατυχησες και στα 2... .....Δισκους ειχα πολυ παλια και ουσιαστικα ηταν τα πρωτα μου ψαρια εξου και το "δεσιμο" με το ονομα τους, ενω με τα θαλλασινα ποτε δεν ειχα fish-only παρα απο την αρχη το ξεκινησα σαν reef. Αφρικανας ειμαι και reefας ποια.

Rift + Reef = Discos Χιχιχι...Βαρεστε ενεσεις ολοι
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries