Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-06-11, 01:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
1)κάθε πότε θα πρέπει να την ταϊζω..?
2)μπορώ από τώρα που είναι μικρή να καταλάβω το φύλο της?
3)όταν κάνει κακάκια της και δεν έχω προλάβει να τα καθαρίσω την έχω δει να προσπαθεί να τα φάει,πόσο κακό είν αυτό?... και
4) τι μπορώ να κάνω για το καβούκι της για να βεβαιωθώ ότι είναι γερό...?
1) Καθε μερα απο λιγακι 2-3-4 μπιλακια το πολυ. Ειναι μαρκα; Ποια;

2) Αν ειναι αρσενική μπορείς απο τα 2-3 ετων. Την θυληκη 3-4.

3) Αυτο δεν το εχω ξανα-ακουσει... Σιγουρα δεν είναι καλό, γιατί μπορει να παθει καμια μολυνση.

4) Μπορεις να δινεις ποικιλια τροφών, και συμπληρωμα ασβεστιου. Ρώτα στο πετ σοπ για το συμπληρωμα, την δοσολογια κτλπ. Επισης πρεπει να μπορει να βγαίνει να λιαζεται στον ήλιο. Τον χειμώνα θα πρεπει να της παρεις μια λαμπα UV.

=======

Μερικές συμβουλες:
Καλο είναι να παρεις ενα φιλτρακι. Υπαρχουν κινεζικα των 6-7 ευρω που θα σου κανουν πολυ καλα την δουλεια. Ενας θερμοστατης θα είναι απαραιτητος τον χειμώνα, για να ζεσταινει το νερο.

Επισης, πρεπει να της διαμορφωσεις το ενυδρείο έτσι ωστε να έχει ενα βαθυ σημείο για κολύμπι, καπου να μπορεί να ακουμπάει στο εδαφος αλλα και να βγαζει το κεφάλι εξω, και καπου που να βγαίνει τελείως εξω.

Τώρα που είναι νεαρή θελει τροφη με περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες. Λιγο βρασμενο λουκανικό λίγο ψαρι γλυκου νερου (υπάρχουν κατεψυγμένα φιλετα πανγκασιους. Περνεις και δίνεις λίγο λίγο). Αυτα οχι πολυ συχνα. 1-2 φορες την εβδομάδα σαν συμπληρωμα. ΚΑνονικά καλό είναι να μένεις στις βασικες τροφες. Να της δεινεις και μερικά ζεματισμένα λαχανικά και φρουτα.

Θα βρεις παρα πολλες πληροφορίες στο link του Maverick!

Καλή συνέχεια, και να θυμάσαι: Οι χελωνιτσες μας θέλουν αρκετό χώρο ωστε να αναπτυχθουν σωστα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries