Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 05-06-14, 19:56
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
............. Άποψη μου είναι - έχω ένα θέμα με τη φίλτρανση και στα δικά μου - να προσθέσεις ένα φίλτρο και να τρέχει το καθένα σε μιά πλευρά (1 αριστερά - 1δεξιά).Έχω την περιέργεια να μάθω δυο πράγματα:
1) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο κι έχουν οι πέτρες του άλγη;
2) Πόσα ψάρια ανά είδος έχεις;Μπορείς να μασ βάλεις μία λίστα με τα ψάρια και τον πληθυσμό ανά είδος;
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Φιλικά
Πέτρος
Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές.
Το θέμα της φίλτρανσης το παρακολουθώ από κοντα. Πιθανώς μόλις μεγαλώσουν λίγο τα ψάρια να μπεί και άλλο φίλτρο. Απλά το eheim 2080 έχει δύο εισόδους στο φίλτρο ( μπαίνει μία σε κάθε γωνία του ενυδρείου) και μία έξοδο. Γι' αυτό το λόγο έβαλα spray bars σ' όλο το μήκος του ενυδρείου.

1. Το ενυδρείο τρέχει από τις 4 Απριλίου. Οι άλγες υπάρχουν μάλλον επειδή η χούφτα μου είναι σπάταλη στο τάισμα

2. Τα περισσότερα ωάρια είναι πολύ νεαρά, γι αυτό μή φρίξετε από τον πληθυσμό. Περίμενα ότι θα είχα απώλειες αλλά μάλλον περνάνε καλά και μέχρι τώρα είχα ελάχιστες. Έχουμε λοιπόν:
-Labidochromis sp."Hongi" Sweden, 5 μωρά, αγοράστηκαν από ερασιτέχνη breeder, ήταν περίπου ενός μήνα όταν τα πήρα. Μεγαλώνουν πάρα πολύ αργά και είναι ακόμη πολύ μικρά, δεν ξεχώρισε ακόμα το φύλο.
-Metriaclima sp. "Msobo", 4 νεαρά γύρω στα 4cm δεν ξεχώρισε ακόμα το φύλο και είνακ ακόμα κίτρινα, αγοράστηκαν από γνωστό επαγγελματία breeder.
-Pseudotropheus demasoni 30 μικρά, αγοράστηκαν από ερασιτέχνη breeder. Αρχικά του παράγγειλα 20 (£50) αλλά όταν μου είπε οτι θα μου έδινε 30 για £60 σκέφτηκα να μην του χαλάσω το χατληρι μιάς και θα μούδινε μπόλι. Εννοείται πς μόλις μεγαλώσουν λίγο θα αραιώσουν.
- Pseudotropheus crabro 5 μικρά δεν ξεχώρισε ακόμα το φύλο, αγοράστηκαν από γνωστό ενυδρειακό κατάστημα στο Crews Hill.
-Metriaclima callainos 5 ανάμεικτα μικρά και μεγάλα, αγοράστηκαν από γνωστό ενυδρειακό κατάστημα στο κέντρο του Λονδίνου.
-Pseudotropheus sp. "Red Top Ndumbi" 5 μικρά, 2 αρσενικά και 3 θυληκά, αγοράστηκαν από γνωστό επαγγελματία breeder.
-Pseudotropheus sp. "Acei", 10 μωρά,αγοράστηκαν από ερασιτέχνη breeder.
-Labeotropheus trewavasae "Mpanga" 2 αρσενικά και 2 θυληκά, αγοράστηκαν από γνωστό επαγγελματία breeder, στην online παραγγελία έλεγε ότι είναι μικρά και δεν ξεχωρίζει το φύλο αλλά το ένα ζευγάρι είναι σαν παντόφλες και τ άλλο είναι πιό μικρά.
-Pseudotropheus sp. "Williamsi North", 1 αρσενικό και 1 θυληκό,αγοράστηκαν από γνωστό επαγγελματία breeder που αγοράστηκαν και τα υπόλοιπα.

Το ξέρω οτι το παράκανα λιγάκι αλλά ήμουνα χωρίς ενυδρείο ενάμισυ χρόνο και είπα να ξεχαρμανιάσω λίγο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries