Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 06-06-04, 19:53
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αγαπητέ immerback. Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου διελευκάνεις τις απορίες; Ανοίγεις κάποιες πρωτοποριακές λύσεις τις οποίες θα ήθελα να εξηγήσεις.
Παράθεση:
H αλμυρότητα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη θερμοκρασία, γι΄αυτό όταν μετράς εδώ φαίνεται 1028!
Μάλιστα. Ως γνωστό όλα τα όργανα μέτρησης με τη χρήση της άνωσης λένε ότι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο κατεβαίνει η ένδειξη του οργάνου. Η ένδειξη κατεβαίνει όχι το salinity. Αν λοιπόν εγώ έχω ένα όργανο που δεν επηρεάζεται από τη θερμοκρασία οι μετρήσεις μου θα είναι όλες συγκρίσιμες σωστά; Επιπλέον η θερμοκρασία στίς τροπικές θάλλασες είναι υψηλότερη από τη δική μας ναι; Άρα θα έπρεπε να ανεβάσω το salinity που μέτρησα εδώ για να το συγκρίνω με εκείνο σωστά; Άρα με τη δική σου λογική η διαφορά μεγαλώνει και όχι μικραίνει. Σκέψου το. Α ναι και οι επιστήμονες που το κάνουν αυτό έχουν τα όργανα που μετράνε περιεκτικότητα νερού σε αλάτι δηλαδή δεν χρησιμοποιούν ΕΜΜΕΣΟΥΣ τρόπους όπως εμείς.
Παράθεση:
Gia tis allages nerou an emena dipla sth thalassa tha xrhsimopoiousa nero apo th thalassa me ligo sera, efoson bebaia exeis kai ena kalo skimmer h to proetoimazeis me kana mikro skimmeraki kana duo meres prin.
Τρεις ερωτήσεις χωρίς το aqutan. Παίρνεις το νερό και βάζεις skimmer για δύο ημέρες. Και μετά το ρίχνεις στο ενυδρείο. Πες μας τη ρουτίνα των αλλαγών (ποσοστό - συχνότητα), τι κάνεις για συμπλήρωση και τι πρόσθετα χρησιμοποιείς.
Αντε και μία τέταρτη. Πες μας τη χημική σύνθεση του νερού στο Αιγαίο και τη μέση χημική σύνθεση στον Ειρηνικό αφού τα περισσότερα κοράλια που πουλούνται στην Ελλάδα είναι από εκεί.
Πέμπτη. (τι να κάνω μου βγαίνουν). Να υποθέσω ότι ως επιστήμονας πήρες 10 σαρκόφυτα (που είναι από τα εύκολα και ανθεκτικά μαλακά κοράλια),τα αγόρασες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν προέρχονται από το ίδιο κόψιμο και επομένως δεν είναι γενετικά ίδια, ακολούθησες τη μέθοδο που είπες και είχες επιτυχία τουλάχιστο 80%;
Παράθεση:
Το διαβασα ότι σου τισ τρώει αλλά αν τισ βάλεισ βράδυ, θα μπορέσουν να βρουν καταφύγιο
Το hawk αφού έφαγε τις δύο πρώτες θα τρώει πάντα. Η φύση της γαρίδας αυτής είναι να τρώει στο φως αφού θέλει τα ψάρια να τη δουν και να έρθουν για να φάει τα παράσιτα από πάνω τους. Θα βγει επομένως σε καθαρό πεδίο για να φάει. Υπονοείς ότι με κάποιο τρόπο θα τις ειδοποιήσουν οι άλλοι κάτοικοι του ενυδρείου να μην βγουν έξω γιατί παραμονεύει το hawk; Η μόνη λύση είναι να φύγει το hawk.
Παράθεση:
suxnwteres gia na peftei to nitrat{to opoio den nomi oti euthinetai gia ta tang}.
Ποιό είναι το ανεκτό επίπεδο για τα tang;
Παράθεση:
Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ πιο καλό βράχο αυτών που θα μου πουλήσει ο έμπορασ που τον έχει μήνεσ αρκετές φορές στο ενυδρείο του και είναι βέβαιο πως τίποτα δε θα έχει μαζί του , εκτός από τα βακτηρίδια, που τα έχει και ο δικός μας βράχος.
Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πρακτική για το ζωντανό βράχο είναι. Αν έχει έρθει από τη θάλλασσα τότε τον πουλάω για uncured (μη στρωμένο) και τον στρώνεις εσύ ή τον στρώνει ο έμπορας και τον πουλάει με την ένδειξη cured. Όλοι λοιπόν οι Αμερικάνοι τέτοιο βράχο αγοράζουν γιατί το μάζεμα απο τη Φλώριδα έχει χαρακτηριστεί παράνομο. Γιατί λοιπόν διαμαρτύρονται ότι τους έρχονται λαθρεπιβάτες; Α να μην το ξεχάσω. Στείλε και ένα μύνημα στο Nikita ότι πρέπει να κυταχτεί γιατί βλέπει mantis στον ύπνο του. Α λύσε μου μία απορία.Έβγαλα από το ενυδρείο σκουλήκι γύρω στα 20 εκατοστά που είχε τυλίξει το σαλιγκάρι και το έτρωγε. Πώς ήρθε στο ενυδρείο μου; Δεν γεννήθηκε εκεί γιατί 20 εκατοστά σε έξι μήνες δεν φτάνει. Και αν γεννήθηκε πώς γεννήθηκε; Τώρα για τα βακτηρίδια. Θέλεις να πεις ότι αν παρω ένα βακτηρίδιο από τη θάλλασα στην Ανταρκτική και το πάω στη Παπούα θα επιζήσει; Μην ξεχνάμε ότι Ειρηνικός, Ινδικός και Μεσόγειος πριν κατασκευαστεί η διώρυγα του Σουέζ δεν επικοινωνούσαν. Μέσα σε 40 χρόνια έχει αλλοιωθεί τόσο η βιολογία των βακτηριδίων που από θερμοκρασία 28 βαθμών περνάνε σε 21 και αναπαράγονται αμέσως; Τότε γιατί εμείς οι βλάκες λέμε σε όλους όταν πάθουν ich να ανεβάζουν τη θερμοκρασία στους 31 γιατί δεν αναπαράγονται πια; Αφού έχουν τέτοια άμεση προσαρμοστικότητα τότε γιατί δεν προσαρμόζονται και αυτά; Άρα ότι αναφέρεται από όλους είναι ξεπερασμένο. Προσωπικά θα το ανακοίνωνα και στο www.reefcentral.com και σε όλα τα συναφή forum ώστε να μην προσπαθούν άδικα οι συνάδελφοι.
Παράθεση:
Τρίτον ό,τι βάλει κανείς στο ενυδρείο του, κατά βάσει το μεγαλύτερο μέρος θα φαγωθεί από τα ψάρια ή τις γαρίδες
Εκείνη η ριμάδα η ανεμώνη που ήρθε γιατί δεν έχει φαγωθεί ακόμη; Α και ο σπόγγος; Τα σκουλήκια; Έχεις δει ποτέ τι κάνει σε ένα ενυδρείο ο θάνατος της ανεμώνης; Και παρεπιπτόντως τα κουφάρια από το ενυδρείο (όλα τα κουφάρια) τα τρώνε οι αστερίες. Άρα αν μαζέψεις βράχο από τη θάλασσα. Σε 3 - 12 ώρες είσαι στο σπίτι. Είχε λαθρεπιβάτη και ψόφησε ποιος θα σε απαλάξει από τη σήψη; Νομίζω ότι η προσαρμογή που συνιστάς δεν βοηθάει σε αυτό.
Παράθεση:
νομίζω πως ξέρεις ότι στα αλλοδαπά φορυμ συζητήσεων γίνεται λόγως για βράχια που έρχονται απ' ευθείας από τη θάλασσα ωστα να έχουν μεγαλύτερη βιοποικιλία.Βέβαια αυτό είναι αδύνατο να γίνει εδώ
Στην Αμερική φαίρνουν βράχο από Fiji,Marchal και λοιπά. Οι ώρες πτήσης είναι λιγότερες από ότι Ινδονησία Ελλάδα. Γιατί λοιπόν είναι αδύνατο να γίνει εδώ; Μήπως τους Αμερικάνους τους κοροιδεύουν; Να ειδοποιήσεις και τους συναδέλφους στη Γερμανία να μην αγοράζουν ζωντανό βράχο γιατί τους κοροιδεύουν (αφού οι πτήσεις εκεί κρατάνε ακόμη περισσότερο χρόνο). Μην ξεχνάς ότι η χρήση του ζωντανού βράχου ξεκίνησε από Γερμανία έτσι;
Παράθεση:
Βέβαια υπάρχει και η λύση του μη ζωντανού βράχου ως βάση, ο οποίος νομίζω πως θα συμφωνήσεις πως δεν χρειάζεται να είναι εισαγωγής.
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μπορείς αντί να καταφύγεις στο κόπο να βουτήξεις να χρησιμοποιήσεις τούβλο ή κατασκευές από PVC. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Επίσης το pvc θα βοηθήσει και στη καλύτερη κυκλοφορία του νερού.
Παράθεση:
Ετσι και αλλιώς με την άνοδο της θερμοκρασίας των θαλασσών μας -εκτός από τα είδη που το έχουν κάνει ήδη-πολλά τροπικά ψαράκια σε καμιά 50ριά χρόνια θα τα ψαρεύουμε στις Κυκλάδες....
Αφού η θερμοκρασία των θαλασσών ανεβαίνει παγκόσμια η διαφορά θερμοκρασιών θα συνεχίσει να υπάρχει. Υπάρχει κάποια μελέτη που μου διαφεύγει που λέει ότι η θερμοκρασία στον Ειρηνικό ανεβαίνει με μικρότερο ρυθμό από ότι στη Μεσόγειο; Αν ναι μου λες που μπορώ να τη βρω γιατί πρέπει να υπολογίσω το νέο ΜΟ θερμοκρασίας που πρέπει να έχω στο reef μου.
Σε παρακαλώ απάντησε στις απορίες μου. Έχεις επαναστατικές απόψεις και φυσικά πριν τις ακολουθήσω θέλω να πειστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03042 seconds with 11 queries