Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-01-11, 21:09
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (Juwel - Rio 180) διαστάσεων 100 x 41 x 50, αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι γλυκού νερού και έχει μόνο ένα ψάρι, το θέμα είναι πως επειδή το βαρέθηκα ή μάλλον δεν μου πολυ-αρέσει σαν εικόνα, σκέφτομαι να το κάνω θαλασσινού νερού με ζωντανό βράχο.

Αυτό που με προβλημάτιζε ιδιαίτερα στην αρχή, ήταν πως 2-3 ανθρώπους που ξέρω και ρώτησα τις γνώμες τους (όλοι με γλυκού νερού), μου είπαν πως είναι πολύ πιο δύσκολο, πιο ακριβό και πιο ευαίσθητο.

Απο αυτά που διάβασα τα 2 πρώτα, μάλλον δεν ισχύουν σωστά ?
Η και αν ισχύουν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ γλυκού και θαλασσινού.

Πάρα κάτω τώρα,
Το budget δεν είναι μεγάλο, γι αυτό και για αρχή τουλάχιστον (καθότι και αρχάριος) θα ήθελα κάτι οικονομικό τόσο ως προς τα μηχανήματα που θα χρειαστώ, όσο και ως προς τα ψάρια, το βράχο, την άμμο...

Απο το διάβασμα που έκανα έφτιαξα την παρακάτω λίστα με πράγματα που θα χρειαστώ :

  • Λάμπες Τις αλλάζεις με 1 Blue και 1 Marine της Juwel. Δυστηχώς το μήκος των λαμπτήρων της Juvel δεν επιτρέπει να πας σε άλλο κατασκευαστή. Αν δεν πας σε σκληρά κοράλια όμως, μια χαρά θα σε βγάλουν οι 2 λάμπες.
  • Skimmer Ότι καλύτερο μπορείς, μην το τσιγκουνευτείς. Ο εμπειρικός κανόνας λέει να αγοράσεις τα διπλάσια λίτρα σου. Ένα MCE 600 της Deltec είναι μια χαρά.
  • Κυκλοφορήτες Δεν αφήνεις νεκρά σημεία, κυκλοφορία x 20 ή x 30 (δηλαδή 3.600lt/h max 5.400 lt/h. Θα το δεις στην πράξη όμως αλλά να ξέρεις καλύτερα πολλές μικρές παρά μία μεγάλη αντλία).
  • Άμμος Αραγωνίτης. Προσέχεις την κοκομετρία.. Στο Rio 180 έχω 13Kg ψιλόκοκο και είναι υπεραρκετός.
  • Βράχος Καμιά 25Kg, έχει να κάνει όμως και με την ποιότητα του (αν έχει πολλούς πόρους ή όχι). Θα το δεις και με το μάτι, να έχουν κρυψώνες τα ψαράκια.
  • Φίλτρα Το εσωτερικό αν δεν το βγάλεις, μπορείς να βάλεις μέσα αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν χρειάζεσαι άλλο.
  • Ρεφρακτόμετρο Προτιμώ το ηλεκτρονικό, το βρίσκω πιο ευκολόχρηστο και μεγαλύτερης ακρίβειας.
  • Ψάρια Όταν έρθει η ώρα, θα το δούμε.
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, αν πιστεύετε πως θα χρειαστώ κάτι άλλο, καθώς επίσης και το τι θα πρέπει να προσέξω σχετικά με συμβατότητες βράχων - ψαριών - άμμου... αν υπάρχουν τουλάχιστων τέτοιες....



Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, μόνο και μόνο για τα πολύτιμα τόπικ-υπομνήματα που με βοήθησαν να βγάλω σιγά σιγά μια άκρη προς τα που να κινηθώ...
Υ.Γ. Το ακριβό και το φθηνό έχει να κάνει με την τσέπη του καθενός και άρα είναι εντελώς υποκειμενικό.
Θα χρειαστείς (με προσέγγιση, ανάλογα τι θα επιλέξεις):
50€ για αλλαγή στους λαμπτήρες
300€ για skimmer (αλλά και διπλά να δώσεις κερδισμένος θα είσαι)
150€ για κυκλοφορητές (να θυμάσαι ότι οι βεντούζες ξεκολάνε στο θαλασσινό)
30€ για αραγονίτη
250€ για βράχο (25kg x 10€ το κιλό)
0€ για φίλτρα
30-50€ για ρεφρακτόμετρο
100-500€ για ψάρια (ανάλογα πόσα και ποιά)
50€ Αλάτι (Tropic Marine Pro είναι μια καλή επιλογή)
100€ για RO (αντίστροφη όσμωση)
50€ για αυτόματη αναπλήρωση (για να μην ανεβαίνει η αλατότητα)
Άρα περίπου 1.250€ για τη μετατροπή.
(Και αν μετά θες σκληρά κοράλια, πας σε συμπληρώματα, φωτιστικά, ριάκτορες..)
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01925 seconds with 11 queries