Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 11-01-10, 20:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
  • steady:
    Ευχαριστω πολυ για τις επισυμανσεις σου!.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη..
    ...παντος δεν εχετε καταλαβει και πολυ το σχεδιο αλλα οπου νανε θα δειτε..
    Οσο για τα φυτα εχω φροντισει να εχω 2 φωτιστικα Metal Halide(ιοδινης) απο 70watt το ενα και 4 συστηματα με τ5 απο 23 watt, αρα γυρο στα 232 watt συνολικα.. ασχετα με το ποσο αποδίδουν
    Τις τ5 τις θελω βασικα για εξισοροπουν το ασπρο φως που βγαζουν τα προβολακια..
    Επειδη δεν θελω να μπω στο εξοδο για ηλεκτροικα μπαλαστ, απλος θα παρω ετοιμα φωτιστικα(ταβανιου) με μια τ5 το ενα, που ειναι με πλακετα..
    ..και κανει νομιζω 9 ευρω...
  • Raven:
    Το paradice fish το εχω προσωρινα...
    Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω ζευγαρακι(paradise), αλλα μου εχει κολησει στο μυαλο μου να βαλω και ενα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides..
    ...τι λες?...
κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα

ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια

μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?

παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο

ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ


παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις

ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02771 seconds with 11 queries