Θέμα: τυρφη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 04-09-14, 00:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε την απάντηση του Βασίλη της Water Waves που τα γνωρίζει καλύτερα από εμένα... και ελπίζω να σε καλύψει.-
Δεν με καλυπτει, γιατι ρωτησα για το θαλασσινο ενυδρειο που τονιζεις και φερνεις σαν παραδειγμα για αποφυγη χρησης βρωμικου και στο γλυκο.
Τι σχεση εχει η χρηση ακαθαρτου στο θαλασσινο με τη χρηση του στο γλυκο λοιπον?
Καμια.

Στο γλυκο, ολα εχουν να κανουν στο κατα ποσο περιεχει κατι τοξικο το νερο της βρυσης.
Αν το νερο της βρυσης ειναι 100% ποσιμο, χωρις τοξικα (χρωμιο ,αρσενικο , νιτρικα , φωσφορικα, αμμωνια, παθογονα κλπ που αναφερει το καταστημα) οπως εινα πχ το νερο της Αθηνας (δοξα τω θεω ακομα), το μονο που βγαζει στο βρωμικο η ΑΩ παραπανω απο της βρυσης, ειναι ασβεστιο μαγνησιο (οτι πεταει η μεμβρανη δλδ), (και που χρειαζονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα σε αφρικανικα ενυδρεια και γενικοτερα οπου θελουμε να αυξησουμε τη σκληροτητα), χωρις να περιεχει ομως χλωριο και βαρεα μεταλλα (οτι κατακρατουν δλδ τα προφιλτρα).

Οποιος ειναι σιγουρος για το νερο της βρυσης του, οτι δεν περιεχει τοξικα που μπορει να κατακρατα μονο η μεμβρανη (και οχι τα προφιλτρα), μπορει να το χρησιμοποησει με δικη του ευθυνη.
Εγω εχω χρησιμοποιησει επι μακρον χωρις κανενα προβλημα, σε γαριδες και χρυσοψαρα, επειδη το νερο της βρυσης μου ειναι αρκετα μαλακο.
Χρησιμοποιουσα το καθαρο της ΑΩ σε ενυδρειου Αμαζονιου και απο το βρωμικο εριχνα στις γαριδες και στα χρυσοψαρα χωρις κανενα προσθετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries