Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-09-07, 02:21
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δεν ειναι πολύ πρακτικό αυτό γιατί η άμμος 'σηκώνεται' έυκολα, κάθε φορά που κανεις αλαγή νερού, όταν ρίχνεις το νερό μέσα θα πρέπει να το κάνεις πολυυυυυυύ προσεκτικά.... και σκέψου ότι η αλαγή νερού γινεται αρκετά συχνα.... πιστευω ότι συντομα θα έχεις αμμοχάλικο. Πέρα από αυτό, θα υπάρχει περιορισμός και στα φυτά, θα πρέπει τα φυτά να είναι αποκλειστικά αργής αναπτυξης για να μην έχεις συχνά κλαδεματα-φυτεματα-ξεφυτεματα και ανακατεβεις τον βυθό.Εγώ στο δίκό μου ενυδρείο είχα χαλίκι 3 ειδών, πίσω είχα χοντρό, στη μέση μεσαίο και μπροστά λεπτό αλλά είχα τα προβλήματα που προανέφερα τελικα τα ανακάτεψα και ησύχασα.

Η απάντηση μου στην αρχικη ερώτηση του Dearangelo ειναι ότι η άμμος δεν θα μπορεί να συγκρατίσει τα φυτά, θα ξεριζόνοντε πολύ έυκολα, τρεις και λίγο θα φυτευεις, το χοντρό χαλίκι δεν κανει γιατί αν βάλεις κατω από το χαλίκι υποστρωμα για τα φυτά (πχ φυλόχωμα) το χοντρο χαλίκι δεν θα μπορεί να το συγκρατίσει, θα φευγει το χώμα στην στήλη του νερού. Οπότε η απάντηση είναι...... ψιλό χαλίκι ή αναμηξη ψιλού και χοντρού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries