Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-07-04, 11:31
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Re: Κατασκευή ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
1. Τα 5 χιλιοστά πάχος τζαμιού είναι "too much"? μπορεί να γίνει η δουλειά και με 4'αρι? (προτιμώ να μη χρησιμοποιήσω κόντρες).
Το 5άρι είναι μια χαρά, είναι πιο σίγουρο και δεν νομίζω πως έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή από το 4άρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
2. Το βάθος είναι 30 εκατοστά, αν αφαιρέσουμε το πάχος του μπροστινού και του πισινού τζαμιού (0,5+0,5), το πλαινό πρέπει να έχει διάσταση 29. Μήπως να κοπεί κάπως κοντύτερο (πχ 28,9 για να "μείνει χώρος" για την σιλικόνη), η είναι υπερβολή ?
Αυτά...
Δώσε λίγο αέρα, π.χ. 28,7 - 28,8 , εκτός και αν είσαι σίγουρος ΄΄οτι ο τζαμάς είναι τέλειος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
ΥΓ: Παρατήρησα οτι σχεδόν όλοι όσοι "δίνουν" σχέδια κατασκευής ενυδρείων στο internet, προτείνουν τα "όρθια" τζάμια να "κάθονται" πάνω στον πάτο. Αντίθετα, και στα δυο δικά μου (ετοιματζίδικα - το ένα Muller&Pfleger 112 λίτρα και το άλλο μάλλον κατασκευή του πετσοπά 15 λίτρα) καθώς και ενός φίλου (juwell 120 λίτρα), ο πάτος "περικλείεται" από τα όρθια τζάμια... Τελικά ποιό είναι το σωστό???
Σε όλα να ενυδρεία που έχω φτιάξει τα "όρθια" τζάμια "κάθονται" πάνω στην βάση. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, στην περίπτωση 1 που τα ορθια τζάμια κάθονται πάνω στον πάτο, η πίεση του νερου τείνει να τα κάνει να "γλιστρήσουν".
Σου προτείνω να βάλεις κάτω κόντρες, καθώς δεν φαίνονται επειδή θα καλυφθουν από το υπόστρωμα, και θα κάνουν την κατασκευή πιο σταθερή.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries