Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 15-12-11, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδια! Σημερα αφου σχολασα απο το σχολείο λεω δε παω απο το πετσοπ να δω αμα έχει κανα πλατυ...

Παω και τι να δω...Καμια 12αρια αρσενικα γκάπυ μεσα στο ενυδρείο με ενα αρσενικό Betta....Και του λέω..Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αμα βάλω σε ενα 100Λ ενυδρείο μονομάχο με ζωοτόκα ξερω εγώ 4-5 γκαπυ και 4-5 πλατυ πάει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Betta ειναι πολύ όμορφα και μου αρεσουν
Φιλε μου, ακομα τρεχεις με θανατους αρρωστιες και αλλα περιεργα στο νεο ενυδρειο σου.
Μη "τρωγεσαι" και δυσκολευεις κι αλλο τα πραγματα,
Κανε λιγο υπομονη και περιμενε να ερθει μια ισορροπια στο ενυδρειο να ηρεμησει και μετα ψαχνεσαι για την πορεια του.

Οσο για την απορια σου αντιγραφω απο ποστ μου:
Αυτο ειναι το μικροτερο κακο που μπορεις να δεις σε ενα πετσοπ.
Μη παιρνεις παραδειγμα απο επαγγελματικα ενυδρεια, οπου αναγκαστικα μπαινουν διαφορα ψαρια και σε ενα μετριων παραμετρων νερο αφου δεν υπαρχει χωρος.
Αλλωστε δεν προκειται να ζησουν για πολυ εκει. Προοριζονται για πωληση. (οχι πως αυτο ειναι δικαιολογια, αλλα ....)

Ο καθε μονομαχος εχει το δικο του χαρακτηρα.
Αλλα ψαρια ειναι πιο ηρεμα και αλλα κυνηγανε ακομα και τη σκια τους.
Ο μονομαχος παντως ειναι μοναχικο ψαρι.
Το σιγουρο ειναι οτι ολοι θα περναγαν καλυτερα και χωρις στρες τη ζωη τους αν δεν ειχαν αλλα ζωντανα να κυκλοφορανε στο μικρο αλλα αποκλειστικο χωρο που θελουν για .... προσωπικη χρηση.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να συνυπαρχουν με ατομα του ιδιου ειδους (μονομαχους) αλλα και γενικα με Αναβαντιδες (γκουραμι κλπ) οπως και με ψαρια με πλουμιστες ουρες που μοιαζουν με μονομαχους πχ γκαπι.
Υπαρχουν δε και καποια ειδη μονομαχων που ειναι ειρηνικα, οπως τα Betta imbellis.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 11 queries