Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-05-10, 22:40
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή τα φυτα πεθαινουν.

καλησπερα στο crew.

λοιπον λοιπον. εχω τα 2 μικρα ενυδρειακια. 12 λιτρα και 25 λιτρα. τα οποια εχουν μεσα ευκολα φυτακια.

στις αρχες ολα πηγαιναν καλα. θα ελεγα τελεια βασικα. και ειχα και κλαδεματα κτλπ. θα πω την φαση διαφορετικα για καθε ενυδρειο για να μην μπερδευτουμε..

25 λιτρα. με ανουμπιες java moss. java fern pistia stratiotes bamboo. ceratopteris thalictroides. ενα αλο φυτο ιδιο με Pistia που επιπλεει. και κερατοφυλο..
ολα ξεκινισαν μια ομορφη μερα που χωρις να ξερω τον λογο το κερατοφυλο απλα τα εφτυσε χωρις αλαγη νερου χωρις τπτ. απλα μου εμεινε στα χερια. τορα εχει απομινει ενα ελαχιστο κοματακι που κατι παει να κανει. επειτα αρχισαν να τα φτινοθν τα φυτα που επιφανειας. τα οποια συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα αλλα κιτρινιζουν πανευκολα..
Υ.Γ. τα υπολοιπα φυτα πανε τελεια χωρις κανενα προβλημα.

ενυδρειο 12 λιτρων. μεσα εχει java moss. java fern. polysperma..
εδω τα java πανε κανονικα. ενω η polysperma ψιλωνει πλεον παραπολυ αργα και απο κατω κιτρινιζει και πευτουν τα φιλαρακια της..

αγορασα 2 λιπασματα

this


and this


αυτα μου εδωσε ο πετσοπας τον οποιο ρωτησα για πιο λογο μου δινει 2 φορες σηδιρο και μου απαντησε οτι το ενα ειναι διαφορετικο... χιμηκος δεν ειμαι. οποτε τα πηρα και τα 2 καλου κακου... anyway. εχω ωαλει μονο το JBL ιδι σε 2 αλαγες που εχω κανει και στα 2 ενυδρειακια. το αλο δεν το εχω ανοιξει ακομα γτ με βαση αυτα που μου ειπε ο πετσοπερ το seaheim θα πρεπει να βαζω μια σταγωνα καθε μηνα.......
εχουν περασει 2 και μισο βδομαδες με 2 αλαγες και με ποσοτητα που αντιστιχει στο καθε ενυδρειο με βαση τα λιτρα τους. τα φυτακια δεν εχοθν παρει καθολου τα πανω τους. ενω το 12λιτρο εχει αρχιζει να σηκωνει τρελη αλγη.





ζητω συγνωμη αν σας κουρασα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries