Θέμα: Hamster!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-11-20, 12:17
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Είχα και εγώ ένα syrian θηλυκό αλλά δυστυχώς μου έζησε μόνο 2.5 χρόνια (τα syrian ζουν μέχρι και 4).

Τη μπάλα την συνιστώ ανεπιφύλακτα, τους αρέσει πολύ γιατί είναι σχεδόν σαν να είναι ελεύθερα και από τις σχισμές μπορούν να μυρίσουν και τον γύρω χώρο (πολύ βασικό για ένα χαμστερ).

Επίσης να ξέρεις ότι τους αρέσουν τα τούνελ, ειδικά όταν χωράνε να περάσουν ίσα-ίσα. Του είχα πάρει ένα από αυτά τα κουβιά με τους διαφανείς σωλήνες και αργότερα πήρα δευτερο και τα ένωσα μεταξύ τους. Της άρεσε να τρέχει από το ένα κλουβί στο άλλο μέσα από τους σωλήνες.

Έχε υπόψη ότι οποιαδήποτε κατασκευή τους φτιάξεις από ξύλο/χαρτόνι τελικά θα την κάνουν κομμάτια. Επιπλέον χρειάζονται να δαγκώνουν συνεχώς κάτι γιατί οι κοπτήρες τους μεγαλώνουν συνεχώς (όπως σε όλα τα τρωκτικά). Υπάρχουν κάτι "πέτρες" αλάτων που έχουν χρησιμα ιχνοστοιχεία και βοηθάνε και στα δόντια αλλά και οι ξύλινες κατασκευές κάνουν τη δουλειά τους.

Τέλος έχω κάποιες επιφυλάξεις όσο αφορά την κυκλοφορία του αέρα στο κουτί αποθήκευσης, ειδικά αν το σκεπάσεις από πάνω. Από την άλλη και τα κλουβιά δεν είναι ιδιαιτερα ασφαλή: σίγουρα θα δαδκώνει τα κάγκελα οπότε και το χρώμα (που είναι τοξικό) θα τρώει και κινδινεύει να σπάζει τα δόντια του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries