Θέμα: Ξεκίνημα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 31-08-11, 10:52
teteka Ο χρήστης teteka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.
Δυο εβδομαδες και ακομα να περασουμε στο 2ο σταδιο, ειναι πολυ αργη η πορεια του στρωσιματος.
Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες, η πιο πιθανη ειναι οτι δεν υπαρχει ο απαραιτητος χωρος στο φιλτρο να αποικησουν τα νιτροποιητικα βακτηρια.
(χαμηλη ποσοτητα ή/και ποιοτητα υλικων στο φιλτρο).

Τα σαλιγκαρια ηρθαν για να μεινουν,
Οτι και να κανεις δεν μπορεις να τα εξαφανισεις, Οσο βγαζεις τοσο θα βγαινουν καινουρια, απο αυγα που δεν μπορεσες να αφαιρεσεις.
Τροποι υπαρχουν αρεκτοι για να ελεγχεις τον πληθυσμο τους, γιατι να τον εξαφανισεις οπως ειπαμε ειναι αδυνατον αλλα και μη χρησιμο.
Τα σαλιγκαρια ειναι χρησιμα στοιχεια στην ισορροπια ενος ενυδρειου και πρεπει να υπαρχουν σε καποιον αριθμο.
Τροποι οπως, να προσεχεις στο ταισμα να μην υπαρχει πολυ περίσσευμα τροφης, να αφαιρεις με το χερι ή με παγιδα οσα φαινονται ή να βαλεις καποιο ειδος θηρευτη σαλιγκαριων.
Ο πιο ευκολος και αποτελεσματικος ειναι ο τελευταιος.
Και ο πιο αποτελεσματικος θηρευτης που δεν επιβαρυνει το συστημα (στην ιχθυοφορτωση), αλλα αντιθετα προσφερει και σε αλλα θεματα οπως ο αερισμος του βυθου) ειναι ενα αλλο σαλιγκαρι που δεν αναπαραγεται ευκολα και γρηγορα και τρεφεται με αλλα σαλιγκαρια.
Anentome helena σε αριθμο αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου και το ποσο γρηγορα θελεις να φανουν τα αποτελεσματα.
για το στρώσιμο τι θα μπορούσα να κάνω?να προσθέσω υλικό στο φίλτρο κ αν ναι τι?θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι?όσον αφορά τα σαλιγκάρια προς το παρόν θα το αφήσω όπως έχει αυτό που προέχει κατά τη γνώμη μου είναι να γίνει σωστά το στρώσιμο για να μην έχω προβλήματα μετά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries