Θέμα: Ξεκίνημα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-08-11, 16:03
teteka Ο χρήστης teteka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsokk Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Μπορείς να ξεκινήσεις το στρώσιμο και με το σφουγγάρι που έζεις από εκεί και πέρα το βιολογικό υλικό το επιλέγεις εσύ Μπορείς να βάλεις
α)υαλοβάμβακα
β)άνθρακα
γ)eheim substrat pro ή sera siporax(mini) κ.α.
Πες μας όμως τι φίλτρο έχεις και την μάτκα του,κυκλοφορία κλπ. απο έκει και περα θα επιλέξεις ποιο βιολογικό υλικό θα βάλεις γαι μένα το καλύτερο θα ταν η περίπτωση γ.Βέβαια και το βιολ. υλικό που θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται κι από τα ψάρια που θέλεις να βάλεις
2)Τα βακτήρια δεν θα σου κάνουν δουλεία διάβασε για τον κύκλο του αζώτου κλπ. και βάλε αγγελία για μπόλι
3)Μπορείς να βάλεις φύτα αλλά καλύτερα το ενυδρείο να είναι στρωμένο,υπάρχουν διάφορα ευ=ύκολα φυτά αλλά λόγω πείρας προτιμώ να στα πει κάποιος πιο έμπειρος
4)Ο τύπος της λμπας δεν έχει σχεση αλλά πρέπει να πεις πόσα watt ειίναι για να σου πούμε αν είναι αρκετά για το ενυδρείο σου
Αυτά ρώτα ότι θες και αν έκανα κάποιο λάθος ή ξέχασα κάτι οι πιο έμπειροι να με διορθώσουν
για τις λεπτομέρειες του φίλτρου και της λάμπας θα ξαναστείλω γιατί δεν είμαι σπίτι και δν θέλω να σας πω κάτι λάθος.Τα βακτήρια μαζί με τη μέθοδο της τροφής που διάβασα για το στρώσιμο δεν θα κάνουν τίποτα δηλαδή?όσον αφορά τα ψάρια έχετε να μου προτείνετε κάτι?είναι μικρό το ενυδρείο όποτε δεν θα ήθελα να το φορτώσω πολυ και λόγω της απειρίας μου...περιμένω τις συμβουλές σας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02197 seconds with 11 queries