Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-09-07, 20:02
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Αισχος! Νερο βρυσης....

Σημερα καθησα από περιεργια να παρω μετρησεις στο νερο της βρυση στο σπιτι μου (κερκυρα, σχεδον κεντρο). Οι μετρησεις έγιναν με υγρα τεστ της API για την για αμμωνια, υγρα τεστ της TETRA για νιτρικα και στικακια της AQUARIUM MUNSTER για PH και σκληρότητες .
Αποτελεσματα? Νιτρικα περιπου 25mg/l, σκληρότητες και PH στα ύψη (με στικακια βεβαια αλλα οσο να είναι στο περιπου) και νιτρικα περιπου 0,5 mg/l. Αυτό που μου εκανε όμως εντυπωση ηταν ότι το νερο μεσα στο δοχείο μετησης για την αμμωνια με το που εριξα τις σταγωνες από το δευτερο φιαλίδιο, αρχισε να σχηματίζει καποια σωματιδια (σαν πετσα). Το νερο μετα από το πενταλεπτο ηταν…… σαν νερο με γιαουρτι μεσα!!!!
Το νερο αυτό εννοείτε ότι δεν το πινουμε ετσι! Στο ενυδρειο μου βαζω νερο από τις βρυσες του δημου που τρεχουν νερο από Α.Ο. Κατι που με εχει κουρασει πολύ και σκεπτόμουν να το γυρισω σε ψαρια σκληρου νερου για να βαζω νερο βρυσης. Μετα από αυτές τις μετρησεις όμως δεν το νομιζω, σωστα? Υπαρχει περιπτωση αυτο το νερο να μπει με καποιο τροπο σε ενυδρειο?
Αυτά, ευχαριστω!
-------------------------
Ουπς ! Συγνωμη, σε λαθος κατηγορια το εβαλα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 01-09-07 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 11 queries