Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-12-08, 13:02
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις έτοιμα βακτηρίδια ρίξε μέσα, κακό δεν κάνει. για την αμμωνία ρίξε διπλή δόση seachem prime και θα είσαι μια χαρά. αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πανικοβάλλεσαι από την στιγμή που δεν παρατηρείς κάποιο πρόβλημα στα ψάρια.
Και πάλι ευχαριστώ όλους σας. Βακτηρίδια δεν έχω μέχρι αύριο, αλλά έριξα 2χ δόση Prime. Τα ψάρια φαίνονται καλά, αλλά ο πανικός ήταν λόγω του ότι
1) δεν ήξερα αν η βιολογία "καθάρισε" τελείως και πάμε για στρώσιμο απ'την αρχή (δε φαντάζομαι,αλλά δεν ήμουν και σίγουρος), και
2) είχα ήδη μπλέξει με 2 ψαράκια τα οποία 1 μέρα αφού τα έβαλα είχαν "φαγωμένες" τις γωνίτσες στις ουρές τους (αυτό έγινε πριν το πρόβλημα της σταματημένης αντλίας), οπότε τα πήγα σε ενυδρείο καραντίνα μήπως και είχαν fin rot (εκείνα μετά 5 μέρες με αλάτι και Melafix δεν δείχνουν να χειροτέρεψαν), αλλά αλλαγές νερού από δώ, αλλαγές νερού από κει, μαζί με τη δουλειά και τα υπόλοιπα, αγχώθηκα λίγο...

Το λάθος μου, απ'ότι καταλαβαίνω εκ των υστέρων ήταν ότι δεν καθάρισα την αντλία για 2 μήνες, οπότε έπιασε αρκετή "μούργα" και σταμάτησε. Από δω και πέρα έμαθα το μάθημα όμως...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries