Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-10-14, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτή είναι η διαφορά πλεξι με ξύλο, το ξύλο θέλει αρκετή δουλεια, το ξεκινάς πως θα έρθει φτηνότερο αλλά αν βάλεις χρώματα βερνίκια κλπ θα σου έρθει σχεδόν το ίδιο στο κόστος με το πλέξι. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου , με πλεξι θα το τελειώσεις σε 2 μέρες (ανάλογα τα κόλπα που θες) και το ξύλινο θα σου φάει μια εβδομάδα τουλάχιστον. Με το ξύλο όμως αν το στοκάρεις μπορείς να κρύψεις τυχόν ατέλειες που στο πλέξι θα φαίνονται, το στοκάρισμα όμως μπορεί να φανεί μετά από καιρό και να θέλει το καπάκι κάποιο φρεσκάρισμα, το πλεξι όμως δεν θέλει τιποτα, βούτα όλο στο νερό και πλύνετο (αρκει να βγάλεις τα ηλεκτρολογικα από πάνω του), το καθένα έχει τα υπερ και τα κατά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων

Edit : Τακη το καπακι που περιγραφω μου κοστησε 13 ευρω σε ξυλα και αλλα 5 με 6 ευρω τα διαφορα αλλα. ( ριπουλινη και βερνικια ειχα ). Ενα αντιστοιχο σε μαυρο plexi ποσο το κοβεις να κοστιζει? Περα απο το κομματι αντοχης, το plexi νομιζω υπερτερει και αισθητικα.
Κοίτα , αν σου κόψουν τα κομμάτια θα κοστίσει περισσότερο, αν τα κόψεις εσυ θα στοιχίσει το ίδιο, και αν αγόραζες τα χρώματα και τα βερνίκια θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερο. Θα σου πω ενδεικτικές τιμές. Θεωρητικά το πλέξι εχει 25 Ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, αρα με 1 μέτρο έχεις κάνει το καπάκι και θα σου περισσέψουν και κομμάτια. Στο Leroy (δυστυχώς έχει μόνο διάφανο και άσπρο πλεξι) 3αρι πλεξι κάνει 5 Ευρω το κομμάτι 50 Χ 50 , 10 Ευρώ 100 Χ 50 και 35 Ευρώ 150 Χ 100 , αν πας στο Σπακούρη και πάρεις 100 Χ 100 μάυρο θα σου πάρει κανα 30αρι (άσχετα αν κάνει 25 το τετραγωνικό ) αν του πεις να σου κόψει όλα τα κομμάτια, κάηκες. Βέβαια έχω ακούσει πως υπάρχουν και άλλοι με πλέξι πιο φθηνοι αλλά ακόμα δεν έχω σίγουρες τιμές , στην επόμενη κατασκευή σίγουρα θα κοιτάξω και αλλού
-------------------------
Επίσης να πω πως για να κολλήσεις το πλέξι , με 10 Ευρώ πέρνεις 1 λιτρο χλωροφόρμιο από Καλογερόπουλο στο Πειραιά και θα κολλήσεις χιλιόμετρα πλεξι (με 10 Ευρώ έπαιρνα 100 ml κόλλα απο το Σπακουρη, αλλά τώρα έμαθα )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01996 seconds with 11 queries