Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-10-14, 13:33
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Θα σου πω πως το εκανα εγω και μου βγηκε καλο.

Για ενυδρειο 60*30. Ηθελα ενα καπακι 10 ποντων υψους. 2.2 ποντοι απο αυτους κατεβαινουν στο γυαλι και οι υπολοιποι 7.8 ειναι πανω απο το γυαλι.

Πηρα κοντρα πλακε 4αρι 4 λωριδες. 2* 60.9*10 και 2*30,1*10. Αυτες οι λωριδες ειναι το εξωτερικο κομματι του καπακιου. Αυτο που φαινεται. Τα κολλησα με ατλακολ για να ερθουν φατσα τα ξυλα.

Ο τροπος που τα κολλησα φαινεται στο επαγγελματικο σχεδιο νουμερο 1.

Επομενα κομματια 8αρι κοντρα πλακε 60*30. Αυτο θα ειναι το καπακι πανω στο οποιο θα μπουν ανεμιστηρες και φωτα. 2 κομματια 8αρι 60*7 και 2 κομματια 28.4*7.

Τα 4 τελευταια κομματια ειναι η πατουρα πανω στην οποια θα κολλησει το περιμετρικο κομματι και πανω στην οποια στηριζεται το καπακι.

Βαζω το καπακι κατω και του φοραω το περιμετρικο κομματι που εφτιαξα πριν. Βαζω τα κομματια της πατουρας στις αντιστοιχες θεσεις και τα κολλαω πανω στο περιμετρικο κομματι. Ο λογος που εβαλα το καπακι μεσα στο περιμετρικο κομματι, ειναι για να μπορω να κολλησω την πατουρα στους 0.8 ( τοσο οσο θελει το καπακι για να ειναι χωνευτο ) ποντους ακριβως χωρις να μετραω. Αφου η πατουρα και το περιμετρικο κομματι κολλησουν βιδωνω τα κομματια μεταξυ τους γιατι η κολλα απο μονη της δεν ειναι αρκετη.


Στην συνεχεια περναω ολα τα κομματια με Aquaxyl plus. Ακολουθει πολυ στοκαρισμα και πολυ τριψιμο ξεκινωτας απο γυαλοχαρτο 240 και καταληγοντας στα 1000. Στην εσωτερικη πλευρα της κατασκευης δεν εδωσα τοση σημασια.

Το καπακι ( το κομματι 60*30 ) που εμεινε το κανεις οτι θελεις.


Τελος το περναω ολο με μαυρη ριπουλινη και πανω απο αυτο με smaltoxyl hydro σατινε.



Edit : Τακη το καπακι που περιγραφω μου κοστησε 13 ευρω σε ξυλα και αλλα 5 με 6 ευρω τα διαφορα αλλα. ( ριπουλινη και βερνικια ειχα ). Ενα αντιστοιχο σε μαυρο plexi ποσο το κοβεις να κοστιζει? Περα απο το κομματι αντοχης, το plexi νομιζω υπερτερει και αισθητικα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Eksoteriko.png
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  2,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01700 seconds with 12 queries