Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-10-13, 12:56
Nidis Ο χρήστης Nidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Την αμμωνία την έριξα διαβάζοντας αυτό το κομμάτι του άρθρου του Giorgos

Παράθεση:
3ος τρόπος:
Αντί να ρίχνουμε καθημερινά συγκεκριμένες ποσότητες αμμωνίας στο νερό και να μετράμε συνεχώς αποτελέσματα (πράγμα που καταντάει τρομερά βαρετό), εδώ ρίχνουμε απλώς μια φορά μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και περιμένουμε. Είναι ο καλύτερος τρόπος γι' αυτούς που δεν έχουν τον χρόνο να περιμένουνε, να μετράνε, να ξαναρίχνουνε αμμωνία και να ξανά-μετράνε και φτου από την αρχή.
Αν δεν έχετε ξαναστρώσει κάποιο ενυδρείο με αμμωνία, θα σας συνιστούσα να μη δοκιμάσετε αυτήν τη μέθοδο.

Με αυτόν τον τρόπο ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια.
Ναι για διακόσμηση σκέφτομαι ξύλα και πέτρες.Αυτή η διακόσμηση πρέπει οπωσδήποτε να είναι αγορασμένη από πετσοπ ή μπορώ να βάλω και κανένα ξύλο αν το βρω από καμία παραλία?

Τεστ αγόρασα αυτά και περιμένω να μου έρθουν.

Ψάρια ακόμα δεν έχω σκεφτεί τι να βάλω. Έχω δύο βδομάδες περίπου για να διαβάσω τα υπομνήματα και να αποφασίσω!!

Για φίλτρο ο πετσοπας μου έδωσε ένα εσωτερικό sea stars hx-1000f. Να υποθέσω ότι θα πρέπει να πάρω ένα άλλο σε λίγο καιρό ε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,08862 seconds with 11 queries