Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-07-08, 00:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Οι πρώτες απώλεις...

Ο Pyroferus και ο japonicus είναι οι πρώτες απώλειες μετά την μεταφορά των ψαριών στο νέο ενυδρείου (από rio300 σε rio400). Ακολουθούν φώτος από τα ψόφια ψάρια. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Τα ψάρια βρέθηκαν χτες το πρωί στο πάτο του ενυδρείου. Όταν τα τοποθέτησα έξω από αυτό και πάνω σε χαρτόνι για να τα φωτογραφίσω φάνηκε να βγαίνει μία σκουληκαντέρα από τον japonicus που φαίνεται στη φώτο. Δε ξέρω αν έχει να κάνει με το θάνατο του ψαριού ή του ανακωλύθηκε μετά. Πάντως το συγκεκριμένο ψάρι είχε έντονο ich τις τελευταίες μέρες.

Να πω εν συντομία το ιστορικό: Στο 400άρια μπήκε ο ίδιος βράχος, με το ένα τρίτο του παλιού νερού συν μία ποσότητα από τον χρησιμοποιημένο αραγωνίτη μαζί με νέο (ψόφιο).
Τα ψάρια μπήκαν όλα μαζί κι αυτό ήταν το πρώτο λάθος γιατί άλλαξαν οι ιεραρχίες με αρχηγό αυτή τη φορά το πολύ επιθετικό όπως φάνηκε scobas.
Έτσι τα υπόλοιπα ψάρια στη πλειοψηφία τους έβγαλαν ich, και τη τελευταία εβδομάδα δε έβγαίναν για φαγητό.
Αλλαγή νερού δεν έκανα για να μην επιδεινωθεί η κατάσταση, αλλά όταν συμπληρώνεις περίπου δέκα λίτρα νερό από εξάτμιση καθημερινά είναι έμμεση αλλαγή νερού, συμφωνήστε;
Παρόλο που συμπλήρωνα σχολαστικά κάθε μέρα σε τρεις δόσεις το νερό που έλλειπε η αλατότητα μου ξέφυγε στο 1027 για κάποιες μέρες.
Νερό συμπληρώνω από τη βρύση όπως επίσης και αλλαγές νερού γινόταν από το δίκτυο από την εποχή που τα είχα στο 300άρι. Είχα διαπιστώσει μετά από επανειλημμένες μετρήσεις του νερού της βρύσης ότι δεν ξεπερνούσε τα 160 ppm. Ναι στην αρχή είχα ξεκινήσει από A/O.
To αντιφώσφορο που κατάργησα το τελευταίο καιρό ήταν κι αυτό ένα λάθος. Στη τελευταία φώτο φαίνεται ένα είδος άλγης (πιθανών) κι έχει υφή σαν μούχλα. Ευτυχώς είναι μόνο σε λίγα βραχάκια κι από τη πίσω τους μεριά.
Κh buffer συμπληρώνω συχνά και το κρατώ πάνω από 8dkh. Αμμωνία ή ΝΟ2 δεν έχω. Το ΝΟ3 θέλω να το τσεκάρω με κάποιο δεύτερο τέστ γιατί μου έδειξε μηδέν και ίσως να ήταν χαλασμένο γιατί τάιζα πολύ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010002.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010004.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010012.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010023.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  45,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 12 queries