Θέμα: Stc-1000
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 07-03-17, 03:53
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλημέρα στους ενυδρειόφιλους απανταχού.

Ανασύρω το θέμα μιας και αφενός είναι πρόσφατο και αφετέρου ο γενικός τίτλος του με καλύπτει.

Μετά βασάνων και κόπων λόγω περιορισμένου χρόνου, ολοκλήρωσα τη συνδεσμολογία των 2 stc που είχα προμηθευτεί και οι οποίοι θα χρησιμοποιηθούν ο μεν για το χρυσοψαράδικο (δε θα μπει θερμαντήρας άρα δεν έκανα και την αντίστοιχη συνδεσμολογία) και ο δε για το βαρέλι προετοιμασίας νερού (εδώ θα μπει μόνο θερμαντήρας).

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Α) σε ποιο ύψος του ενυδρείου είναι το "σωστό" να τοποθετηθεί ο αισθητήρας δεδομένης της ζέστης που βγαίνει από τις λάμπες αλλά και των ανεμιστήρων που είναι προσαρμοσμένοι στο καπάκι; Να μπει στην ίδια πλευρά με το απλό θερμόμετρο ή να πάει στην απέναντι; Β) Το βαρέλι προετοιμασίας έχει σαφώς ένα ύψος (75λίτρα). Έχω φτιάξει μια ψιλοβάση με dow (λέγε με κακέκτυπο κυρίου Τάκη ) ώστε να "κάθεται" στην επιφάνεια του νερού ο θερμαντήρας. Όταν λοιπόν βάζω τον αισθητήρα στον πάτο μου δείχνει 16 βαθμούς και φυσικά όταν τον φέρνω στην επιφάνεια με το θερμαντήρα σε λειτουργία, έχω δει και 30άρι. Υπάρχει κάποια λύση/πατέντα στο συγκεκριμένο ζήτημα? Ακόμα και όταν βάζω στη μέση περίπου του βαρελιού τον αισθητήρα, οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και βγάζω μπακαλίστικους μέσους όρους αλλά πάντα καταλήγω να ρίχνω ένα βαθμό τη θερμοκρασία του ενυδρείου (ευτυχώς μόνο ένα! ) .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries