Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-09-05, 17:37
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Χαιρομαι που τελικα ειδες αποτελεσμα μετα απο περιπλανησεις μηνων .
Τωρα το επομενο βημα :
Αστα οπως ειναι , δηλαδη μην κανεις παλι τιποτα , εκτος απο διορθωτικες κινησεις που θα σου πω παρακατω , και εαν θες τις ακολουθεις .

Hygrophila polysperma (χωρίς άλγη) αστην να προσαρμοστει και αυτη και θα στρωσει , μην την φοβασε
Eleocharis acicularis (Ελάχιστη άλγη) κλαδεψε την να πεταξει νεα ρανερς και αραιωσε την
Hemianthus callitrichoides (καθαρισμένο και ξαναφυτ. Χωρίς άλγη) αστο οπως ειναι και κλαδευε οτι πεταει εξω απο την τουφα
Riccia fluitans (λίγη άλγη) κλαδευε συχνα (και 2 φορες την εβδομαδα)
Vesicularia dybuana (λίγη άλγη)κλαδευε συχνα

pH = 7.0 ΚΗ = 6.0 άρα και CO2 = 18ppm Αυτό μήπως είναι καλύτερα να το πάω το ΚΗ 5.0 και το pH<7 ; ώστε να έχει CO2 24ppm ;
(Θα το κάνω με απιονισμένο νερό δεν έχω r.o. αλλά από την άλλη έχω μπουκάλα CO2)
μη ριξεις το ΚΗ , θα χαλασεις παλι αποτομα την όποια ισοροπια , καλυτερα αυξανε ελαχιστα το CO2 μεχρι να το πας περιπου στο 25 ppm και κατι , ετσι θα σου πεσει σταδιακα και το ΡΗ

Φυσικά αν είναι αυτό που υποψιάζομαι και χρειάζεται τροφή θέλω και το μενού. ναι τροφη θελει , αλλα για τα ψαρια οπως σου εχω ξαναπει , και οχι για τα φυτα , ελαχιστα παραπανω απο οτι ριχνεις τωρα μεχρι τα νιτρικα να πανε περιπου 5 mg/l .

Υ.Γ.* Είναι δυνατόν τόσο μικρές ποσότητες λιπάσματος που έβαζα, να έκαναν την ζημιά ; αυτο στο απαντησε με πραξεις το ενυδρειο σου , γι΄αυτο λεμε οτι στα φυτεμενα θελει υπομονη και παρατηρηση , και να τα αφηνουμε στην ησυχια τους χωρις πολλα ζουμια που μας κανουν να κινουμαστε στη κοψη του ξυραφιου .


Συμπερασμα που εχω βγαλει με την ασχολια μου στα φυτεμενα καιρο τωρα:
Αφηνουμε το συστημα μονο του να βρει την ισοροπια του και μετα κανουμε μικρες επεμβατικες κινησεις , και οταν το ολο συστημα εχει δουλεψει απο 6 μηνες εως ενα χρονο το ιδανικο , τοτε θελει μεγαλες προσπαθειες για να εμφανισει αλγη ενα ενυδρειο .

Και παλι να σου πω οτι χαρηκα με το τοσο γρηγορο αποτελεσμα που ειχες μπραβο .
__________________
Σωτήρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sot-zoe : 20-09-05 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,23768 seconds with 11 queries