Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 31-05-12, 14:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες. Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακια και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του. Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε. Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...
βασω,ο τροπος που μας περιγραφεις,καθως και οι συνθηκες,διακοσμος κλπ ειναι τελειως λαθος.
σε ενα μεγαλο ενυδρειο,οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου επιβαλλονται,ενω σε ενα τοοσο μικρο,πρεπει να ειναι συχνοτερες!!
το υποστρωμα πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει γιατι κατοικείται απο βακτηρια και αυτο!!
τα φυτα οπωσδηποτε φυτεμα!
το χαλικι δεν το βγαζουμε απο το ενυδρειο και ουτε το ανακατευουμε ποτε,καθως σηκωνει αμμωνια!!
ο σωστος καθαρισμος βυθου ειναι πολυ πιο απλος και λιγοτερο σχολαστικος απο οσο φανταζεσαι:
απλα βαζεις πανω απο το χαλικι την σκουπα και τραβας νερο!

τωρα για τα λιτρα σου ειπαμε..
ειναι εντελως ακαταλληλα για γκαπυ και οποιοδηποτε αλλο ψαρι...
βαλε τις γαριδες που λες και βγαλε ολα τα αλλα!!
δεν θα αντεξουν για πολυ!εχεις ηδη χασει ψαρια...

φιλικα!

ΥΓ:και μια παρακληση:

ας μην προτεινουμε αλλο μονομαχους σε 10 και 15 λιτρα!
δεν ειναι αρκετα!!!
και δεν ειναι τοσο απλο ψαρι οσο φανταζεται ενας αρχαριος!
με την ενοια οτι θελει διαφορετικο νερο απο αυτο του δυκτιου κλπ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries