Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-11-12, 16:33
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Talking Μου εχει κλεψει το μυαλο!

Καλησπερα παιδια!
Αυτη που βλεπετε παρακατω ειναι η Daisy (συγγνωμη για τις φωτογαφιες δεν εχω καλη ψηφιακη και δεν ηθελα να βαλω και φλας για να μην τη στραβωσω), και ειναι μαζι μου τον τελευταιο μηνα! Ειμαστε ακομα στη διαδικασια γνωριμιας! Ειναι θηλυκο, 4-5 μηνων (μη τη βλεπετε ετσι χοντρουλα, τρωει καλα!) και ειναι μαλλον White Winter Mini Hamster (λεω μαλλον γιατι το πετ σοπ απ' οπου την πηρα δεν ηξερε- παντως ειναι μινι χαμστερ).

Εχω βεβαια καποιες ερωτησεις. Αν εχει και καποιος αλλος μινι χαμστερακι και γνωριζει ας μου πει...
1) Ακομα και τοσο καιρο μετα, οποτε βαζω το χερι μου στο κλουβι κανει σαν παλαβη να το φαει! Κυριολεκτικα με δαγκωνει με μανια οπου βρει (κι ας κραταω φαγητο, αυτη θα δαγκωσει εμενα). Τι να κανω για να σταματησει τις αποπειρες??
2) Καθε βδομαδα που της καθαριζω το κλουβι, της χαλαω δυστυχως και τη φωλια της (τη γεμιζει πριονιδια και ταξινομει τους σπορους της). Μετα κανω προσπαθειες να τα βαλω καπως παρομοια οπως τα ειχε αλλα δεν ειναι ευκολο και φυσικα το καταλαβαινει, οποτε αρχιζει να φτιαχνει αλλου τη φωλια της απο την αρχη. Θεωρω οτι ειναι σπαστικο. Μπορω να κανω κατι;
3) Ειδα ενα καθαριστικο για το κλουβι που ομως μου ειπαν στο πετ σοπ πως αμα το χρησιμοποιησω θα πρεπει να ξεπλυνω με αφθονο νερο και να το αφησω να στεγνωσει κανα μισαωρο κι οτι δεν κανει με τιποτα να ερθει σε επαφη με το ζωο. Ετσι σκεφτηκα καλυτερα να το καθαριζω με σκετο ζεστο νερο παρα να βαζω αυτα τα τοξικα. Καλα σκεφτηκα η να το παρω;
4) Τι αλλο μπορω να της δινω να τρωει εκτος απο τις ετοιμες τροφες; (της εχω παρει 2 τροφες-μια με διαφορους σπορους και μια ειδικη για μινι χαμστερ με φρουτα) και μια λιχουδια με ανανα-ροδι). Διαβασα καπου πως μπορω να της δινω φρουτα, αλλα διυστανται οι αποψεις επειδη δεν ειναι χαμστερ, αλλα μινι χαμστερ και καποιοι λενε πως δεν κανει φρουτα.
5) Και τελος, διαβαζω πως πολλοι βγαζουν εξω το χαμστερακι να παιξουν! Πως και που βρε παιδια? Και τι παιχνιδι; Της εχω παρει μια μπαλα που και καλα γυριζει το σπιτι, αλλα μια φορα την εβαλα και φοβηθηκε απιστευτα καθοταν ακινητη, ασε που φοβομουν μην ανοιξει αυτο το πραγμα...

Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα! Περιμενω τις αποψεις σας!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1944.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1943.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  67,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1942.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  55,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1902.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1911.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1908.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  34,2 KB  
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 12 queries