Θέμα: Malawi 260l
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 03-04-17, 16:41
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι. Σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος απο το ρευμα. μετα απο πολλη σκεψη το ενυδρειο με τα malawi θα αδειασει και θα μπουν χρυσοψαρα η καποιο αλλο ειδος με ψαρια που δεν χρειαζονται θερμοστατη. στο σπιτι μου τρεχουν 3 ενυδρεια και το ενα (το μεγαλο) πρεπει να γινει χωρις θερμοστατη γιατι ειναι πολλα τα λεφτα. πριν παρω την αποφαση αυτην προσπαθησα με διαφορους τροπους να μειωσω οσο γινεται την καταναλωση αλλα και παλι δεν γινεται. ηδη σημερα θα δωσω τα υβριδια και θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα.
Η αποφαση δεν παρθεικε σημερα γιατι παρακολουθω το τελευταιο διαστημα τις καταναλωσης των ενυδρειων και ξερω που βαδιζω περιπου απλως ελεγα μηπως και γινει κανενα θαυμα
Τελος παντων, εχετε να προτεινεται κανενα ψαρι <κρυου νερου> (δηλαδη ψαρι χωρις θερμοστατη). το ενυδρειο βρισκεται σε δωματιο χωρις θερμανση αλλα μεσα στο σπιτι οποτε το ενυδρειο θα κραταει πιστευω μια θερμοκρασια (χειμωνα / καλοκαιρι) περιπου 17-25 (αυτο θα το δω κιολας μολις βγουν ολα τα ψαρια και αφησω το ενυδρειο με κλειστο το θερμοστατη). το χειμωνα που ειχα θερμομετρο σε εκεινο το δωματιο, ειδα οτι οταν ειναι κλειστη η θερμανση (το βραδυ κυριως) του σπιτιου επεφτε περιπου στους 19 βαθμους (θερμοκρασια δωματιου) περιπου οποτε το ενυδρειο πρεπει λογικα να ειναι πανων κατω 1 η 2 η 3 βαθμους πιο κατω απο την θερμοκρασια του δωματιου 16 στην χειροτερη μεχρι 18 στην καλυτερη.
Ενημερωτικα:
Το ενυδρειο εχει ντυθει περιμετρικα (πλαινα και πισω πλατη) με φελιζολ (εαν λεγετε ετσι) 6 cm παχος, οποτε η αλλαγες/απωλειες/αυξησεις στην θερμοκρασια δεν θα ειναι τοσο αποτομες πιστευω (αυτο ειναι και θετικο και αρνητικο).
Το ενυδρειο θα στηθει (εσωτερικα) στις απαιτησεις των ψαριων οταν αποφασιστη τι ψαρια θα μπουν.
Οι μετρησεις του νερου τις βρυσεις μου ειναι
ΚΗ 9
ΡΗ 7,5 περιπου
ΝΟ3 10 περιπου, ασχετο αλλα ειπα να το πω
το νερο της αλλαγης θα ειναι 60 με 120 λιτρα περιπου εβδομαδιαιως απο το βρωμικο νερο της οσμωσης μαζι με νερο βρυσης

Σορρυ για το μεγαλο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω και τις δικες εκτιμησεις/αποψεις/διορθωσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01891 seconds with 11 queries